Ana sayfa Bilim NASA Uzay Teleskopunu Tamamladı!

NASA Uzay Teleskopunu Tamamladı!

92
0
PAYLAŞ

Uzay’da gerçekleşen olaylar ve gezegenimize yansımaları, insanlığın ilk dönemlerinden beri merak edile gelen bir gerçek. Çoğu araştırma şirketleri ve kurumlar, bu alanda ciddi araştırmalar yapmakta ve sonuçları kamuoyu ile paylaşmaktadır. Özellikle Güneş sistemindeki galaksi ve gezegenlerin hareketleri, fiziksel aktiviteleri ve Dünya’ya etkileri uzay araştırmalarının ana gündemini oluşturmakta. Gelişmiş ülkelerin Havacılık ve Uzay Araştırmaları ofisleri, ciddi yatırımlarla Uzay’da olup bitenleri raporlamaktadır.

Bu araştırmaların baş kahramanları ise hiç kuşkusuz Uzay teleskoplarıdır. Uzay teleskopları, görüntü kalitesi açısından ciddi araştırma sonuçlarının alınmasını sağlamaktadır. Bu alanda Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansının (ESA) önemli yatırımlar yaptıklarını da biliyoruz. Son olarak 8.8 milyar dolarlık uzay teleskopu üretimini tamamlayan NASA’nın bu alana büyük maddi yatırımlar yaptığını görmekteyiz.

NASA, daha önce Hubble Uzay teleskopunu kullanmakta ve anlık sonuçları paylaşmaktaydı. Ama Hubble’ın ana gövdesindeki yıpranma ve teknolojinin daha da ileriye gitmesi James Webb Uzay Teleskopu’nun (JWST) üretimini gerektirdi. JWST, emektar Hubble’ın yaptığı tüm işleri en son teknoloji ile yapabilen yepyeni bir teleskop özelliği taşımaktadır. NASA’nın JWST ile insanlığın 13.6 milyar yıl öncesini araştırabileceklerini ifade ediyor.

James Webb Uzay Teleskopu’nun ilk testleri ise Kasım 2018’de yapılacak. İlk aşamada sadece görüntü alması beklenen teleskopun önümüzde ki yıllarda raporlandırma da yapacağını söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK