Ana sayfa Mobil Nokia ve Blackberry Mahkemede Kozlarını Paylaşıyor!

Nokia ve Blackberry Mahkemede Kozlarını Paylaşıyor!

149
0
PAYLAŞ
nokia ve blackberry

Bir zamanların en ünlü cep telefonu markaları arasında yer alan Blackberry ve Nokia, mahkemelik mi oluyor? Nokia ve Blackberry Mahkeme detayları haberimizde.

İki Firma Arasında Neler Oluyor?

15 sene öncesi göz önünde bulundurulduğunda, piyasaya son derece hakim olan bu Blackberry ve Nokia arasında şimdi soğuk savaş estiğini söylemek mümkün. Ancak durum bununla da bitmiyor. Söz konusu iki firma neredeyse davalık olacak şekilde dikkat çekiyor.

Kader ortağı olduğunu söyleyebileceğimiz bu iki firma da Android telefonlarda beklenilen yükselişi yakalayamamış olduğundan ötürü iflas etme durumuna gelmişti. Piyasada bulunan bütün telefonlarını toplatmak isteyen ve bununla birlikte, adını piyasalardan da sildirmek durumunda kalmış olan iki firmayı mahkemeye taşıyan olay bir patent olayı.

Şimdi Ne Olacak?

İki firma da, piyasaya çıkardığı ürünlerle, tekrar eski bir geri dönüş yaşamaya çabaladı. Ancak iki firmanın da şu anda cep telefonu piyasasında aktif bir rol oynadığı söylemek ne yazık ki mümkün değil. Blackberry’nin ortaya attığı bu iddiaya göre, Nokia’nın bazı baz istasyonları Blackberry’nin patent almış olduğu bazı istasyonlara ait hakları ihlal ediyormuş. Bu sebepten ötürü büyük bir kavganın eşiğine gelen, iki taraf arasında da yapılan görüşmeler sonucun da durum çözüme kavuşmayınca mahkemenin yolunu tutan bu iki firmanın, özellikle sosyal medyada da çokça dikkat çektiğine dair bir bilgi vermek mümkün olacaktır. İki firma arasında yaşanan bu gelişme ise sosyal medyada şimdiden oldukça dikkat çekici nitelikte olarak biliniyor.

Blackberry’nin iddiasına göre, patent haklarını ihlal ediyor olan baz istasyonlarının ismi Flexi Multiradio olarak dikkat çekiyor. Bununla birlikte, Nokia ise böyle bir ihlal olmadığı konusunda direniyor. Bu konu hakkında henüz ortaya atılabilecek kesin bir delil bulunmuyor. Ancak iki firma arasında meydana gelen bu sürtüşmeden dolayı, önemli bir anlaşmazlığın olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Blackberry’nin bu sorunu çözüme kavuşturmak için Nokia’dan tazminat niteliğinde küçük bir ücret ödemesini bekliyor. Nokia’nın ise bu duruma nasıl bir cevap vereceği henüz bilinmiyor. Bununla birlikte, Nokia’nın Blackberry’nin bu teklifini kabul etmesi halinde durumun mahkemeye taşınmayacağı da tahmin ediliyor. Önümüzdeki günlerde ise Nokia’nın cevabını göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK