Ana sayfa Teknoloji Nvidia Yapay Zeka Araştırma Merkezi Açıyor

Nvidia Yapay Zeka Araştırma Merkezi Açıyor

61
0
PAYLAŞ

Derin öğrenme ve suni zeka çalışmaları, geleceğimizi şekillendiren en önemli teknolojik gelişmeler arasında sayılıyor. Seneler önce uzaya yaptığımız yolculuk nasıl ki istikbal için ümit vaad edici kabul edildiyse, çağımızın çığır açan işlerinin de suni zekalar ve derin öğrenme sonucu elde edileceği düşünülüyor. Vaziyet böyle olunca da haliyle pek çok şirket artık konuyla ilgili çalışmalara ağırlık vermiş durumda.

Nvidia da robotik mühendisliği ve derin öğrenme konusunda çalışan şirketler arasına iç oldu. Önümüzdeki aylarda Seattle’da bir robotik geliştirme merkezi de açacak olan şirket, resmi blog sayfasından yaptığı ilan ile Toronto’da bir derin öğrenme ve suni zeka geliştirme merkezi kuracaklarını duyurdu.

Ekip, Toronto Üniversitesi’nde derin öğrenme ve bilgisayar vizyonu uzmanı Profesör Sanja Fidler tarafından yönetilecek. Araştırma ve geliştirme çalışmalarının ilk amacı ise derin öğrenmeye yönelik yenilikçi yaklaşımlar keşfetmek olacak. Araştırma merkezinin Toronto’da açılmasının sebebi ise Toronto’nun da tıpkı Montreal gibi özellikle suni zeka ve derin öğrenme konusunda pek çok öncü kuruluşa sahip olması.

Nvidia, İnsanları İzleyerek Öğrenen Bir Robot Geliştirdi

Konu ile ilgili bir diğer gelişme ise Google’ın Gana’da açacağını duyurduğu suni zeka araştırma merkezi. Afrika’da ilk olacak merkez, Google himayesinde pek çok yeniliğe imza atacağı düşünülüyor. Aslında özellikle geçtiğimiz son bir sene içinde bu konuda pek çok adım atıldı.Geçtiğimiz ay Samsung Research, 2020 yılında dünya çapında 1.000 AI araştırmacısını istihdam etme planlarının bir parçası olarak Cambridge, Moskova ve Toronto’daki AI laboratuvarlarını açarken, Google da Aralık ayında Çin’de ve Ocak ayında Fransa’da sağlık, ilim ve sanat alanında AI çalışmaları yapabileceği merkezler açmıştı.

BİR CEVAP BIRAK