Ana sayfa Sağlık Odadaki Nem Oranını Yükseltme Yöntemleri

Odadaki Nem Oranını Yükseltme Yöntemleri

1973
0
PAYLAŞ

Odadaki nem oranı sağlık için büyük önem taşımaktadır. Özellikle soba kullanılan evlerde nem oranı yüksek miktarda düşüş gösterirken, doğalgaz ile ısınan evlerde ise eğer gerekli takviyeler yapılmazsa nem oranı git gide düşecektir. Odadaki Nem oranını yükseltmek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Sizler için odadaki nem oranını en sağlıklı nasıl yükselteceğinize dair bilgi vereceğiz.

Odadaki Nem Oranını Yükseltme

Nem oranının düşük olması sağlığı olumsuz etkiliyor. Eğer evde boğazınız sık sık kuruyorsa ve yutkunmakta sorun yaşıyorsanız bunun temel sebebinin nem oranı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer evde 14 yaşından küçük çocuk veya bebek varsa bu durum çok daha büyük sıkıntılara sebebiyet verebilir. Bu yüzden odadaki nem oranını yükseltme yöntemlerini detaylı bir şekilde okuyup, evinizde uygulamalısınız.

Odadaki nem oranının en sağlıklı bir şekilde ayarlanmasını istiyorsanız nem oranını ölçen cihazlar almalısınız. Bu sayede bilinçsiz bir şekilde nem oranını artırmaz veya düşürmezsiniz. Bu cihazlar sayesinde insan sağlığı için en ideal oranları tutturabilirsiniz.

Odadaki Nem Oranı Nasıl Yükseltilir?

Odadaki nem oranını yükseltmek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri sizler için odadaki nem oranı yükseltme yöntemleri başlığı altında incelemeye aldık. Odadaki nem oranını yükseltmek için sizin en büyük yardımcınız sudur. Suyun buharlaşmasını sağlayarak direkt nem oranı artırılabilir.

  • Kalorifer suluğu satın alarak içerisine dolduracağınız suyu kalorifere asabilirsiniz. Kaloriferin sıcağıyla birlikte yavaş yavaş buharlaşan su evin nem oranını artıracaktır.
  • Nem oranını artırmak için uygulayacağınız bir diğer yöntem ise kıyafetleri evin içerisinde kurutmaktır. Kalorifer veya sobanın üzerine, kapıların üzerine kıyafetleri sererek nem oranını artırabilirsiniz.
  • Havalandırmayı kesinlikle unutmamalısınız. Yaz aylarında özellikle camların uzun süre açık kalması dışarıyla içerinin nem oranının dengelenmesine sebebiyet verecektir. Kış aylarında ise 24 saat içerisinde toplam olarak ara ara 1 saat boyunca açık kalması yeterli olacaktır. Bunu 20’şer dakika halinde 5 kez gerçekleştirebilirsiniz.
  • Duştan çıktıktan sonra kapınızı açık bırakıp buharın ev içerisine dağılmasını sağlayabilirsiniz. Eviniz müsaitse banyo kapısı açık duş almanız bu konuda daha fazla yarar elde etmenizi sağlar.
  • Son olarak kıyafet kurutur gibi bezleri ıslatıp kaloriferlerin üzerine yerleştirmeniz nem oranını artırmak için yöntemlerden bir diğeridir.

Kaynak – https://bilgii.net/odanin-nem-orani-nasil-yukseltilir/

 

BİR CEVAP BIRAK