Ana sayfa Otomobil Otomotiv Sektöründe Şaşırtan İhracat Artışı

Otomotiv Sektöründe Şaşırtan İhracat Artışı

66
0
PAYLAŞ
otomotiv sektoru

2016 yılı Türkiye’nin ihracat oranları açısından verimsiz bir yıl olarak değerlendirilse de otomotiv ihracatında ciddi bir artışın bulunduğunu söylesek hiç de yanlış olmaz.

Otomotiv Sanayi Derneği’nin yapmış olduğu açıklama Türkiye’nin otomotiv ihracatı hakkında pek çok veri açıklandı. Bu rapora göre otomotiv ihracatında %13 oranında bir artış olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’nin teknolojiye yönelik yapmış olduğu ihracatların ise artmış olması, son derece önemli bir durum olarak dikkat çekiyor. Türkiye’nin 2016 yılındaki genel ihracat oranının düşmesinin aksine otomotiv sektöründe yaşanan bu gelişme, teknoloji severleri de oldukça sevindirmişe benziyor.

Otomotiv Sektöründe İhracat Artışı Yaşanıyor

2016 yılının son çeyreği baz alındığında, son çeyrekte ciddi bir otomotiv ihracatının olduğundan bahsetmek mümkündür. Bunun yanı sıra otomotiv sektörünün getirmiş olduğu gelirin Türkiye’nin genel pazarında, ilk sırayı alıyor olması da ülkemiz açısından ciddi bir önem taşıyor. Aynı zamanda otomobil ihracatına yönelik bu gelişmenin ülkemizin teknolojik kaynaklarını da büyük ölçüde geliştirmesi bekleniyor. Kısa bir süre içerisinde teknolojik açıdan gelişmek ve daha fazla otomotiv araçlarını dışarıya ihraç etmek konusunda önemli bir adıma atması bekleniyor.

otomotiv sektoru

Otomotiv Sektöründe İhracat Dış Borçları da Azalttı

Otomotiv sektöründe elde edilmiş olan bu gelirler ile birlikte Türkiye’nin var olan dış borçlarının büyük ölçüde azaldığından da bahsetmek mümkün. 2016 yılının başı değerlendirilmeye alındığında 63 milyar dolarlık bir borç söz konusu iken otomotiv sektöründe yapılmış olan ihracattan sonra bu oranın 56 milyar dolara düştüğünden bahsedebiliriz.

otomotiv sektoru

Türkiye’de yapılmış olan ihracat oranları göz önünde bulundurulduğunda Türk teknolojisinin özellikle an ürünler üretmeye ve geliştirmeye uygun olduğu bilgisi de verildi. Buna göre teknolojimiz araba parçalarının belirli özelliklerini tamamlamaya yönelik bir gelişme gösteriyor. Özellikle tekerlik teknolojisi konusunda önemli bir adım atmış olan Türkiye’nin bu başarısını ne kadar koruyabileceği ile oldukça merak edilen detaylar arasında kalıyor. Türkiye’nin önümüzdeki birkaç sene içerisinde teknolojik açıdan çok daha güçlenmesi ve otomotiv sektöründe daha fazla yer kaplaması bekleniyor. Teknolojik olarak üzerine daha fazla düşülmekte olan otomotiv sektörünün ise Türkiye’ye oldukça fazla getireceği görüşü de dikkatleri çeken detaylar arasında yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK