Ana sayfa Teknoloji Otonom Hava Üssü Geliyor!

Otonom Hava Üssü Geliyor!

96
0
PAYLAŞ

Otonom (insansız) araçlara ilgi devam ediyor. Hayatımızın hemen hemen her alanında görmeye alışkın olduğumuz Otonom araçlar (droneler) artık farklı boyutlara ulaşmış durumda. Öyle ki, önceleri 25×35 boyutunda olan ve sadece küçük çaplı işlerde kullanılan araçlar, artık hayatımızın birçok alanında, gizli görevlerde, hızlı ulaşımda hatta can kurtarma da bile kullanılır hale geldi.

İnsan yaşamını önemli ölçüde rahatlatan otonom araçlar, istihbarat alanında daha sık duyduğumuz İHA (İnsansız Hava Araçları) ile gündeme gelmişti. Sonraları mayın imha aracı, tanklar ve diğer araçlara da entegre edilen bu sistem sayesinde artık en zor işler ve insanın yetişemeyeceği yerlere ulaşma noktasında ciddi avantajlar sağlamaya başladı. Son olarak, yangın söndürme alanında otonom helikopterlerin kullanılacak olması, otonom teknolojinin hangi boyuta geldiğini gözler önüne sermektedir.

Hayat Kurtaracak!
Uçak ve helikopter üreticisi Lockheed Martin, yangın riski bulunan ormanlarda devriye görevi yürütecek helikopter üretme planını kamuoyuna duyurdu. İnsansız helikopter otonom teknolojisi ile dikkat çekiyor. Buna göre, kumanda merkezinden yönlendirilecek bu helikoptere yine kendisi gibi otonom olan 2 helikopter daha eşlik edecek. Bu üç helikopterin eş zamanlı olarak, yangın çıkan bölgeye müdahale edilecek. 1. Helikopter, yangın yerini ve yangının derinliğini merkeze iletecek. 2. Helikopter yangın söndürmede kullanılacak su tankını taşıyacak. 3. Helikopter ise bu bölgede yaşayan canlıların olup olmadığını yani arama kurtarma çalışmasını yürütecek.

BİR CEVAP BIRAK