Ana sayfa Bilim Ozon Tabakasındaki Delik Daralmaya Başladı!

Ozon Tabakasındaki Delik Daralmaya Başladı!

202
0
PAYLAŞ

1970’li yıllardan bu yana ozon tabakasında meydana gelen delik önemli bir problem haline geldi. Deliğin gitgide büyümesi pek çok çevre kuruluşunu alarma geçti. Kozmetik ünleri kullanımı ve salınan gazların kontrol altına alınabilmesi için özel protokoller düzenlendi. Yıllar içerisinde incelme belirtileri gösteren ozon tabakasında bulunan delik herkesi çok korkuttu. Yavaşça delinen ozon tabakasının son yapılan ölçümlerinde mevcut deliğin gitgide bir daralma eğilimi gösterdiği belirtildi.
Ozon tabakası hem dünya açısından hem de insan hayatı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ozon tabakasının korunması gerekmektedir.

Ozon Tabakası Neden Önemli?
Güneşten ve evrenin uçlarından gelen mor ötesi ışınların kansere neden olduğu biliniyor. Ozon tabakasının delinmesine neden olan başlıca neden ise, atomik halojenlerin ozon moleküllerine zarar vermesi olarak gösterilmektedir. Pek çok bilim insanı bir araya gelerek ozon tabakasında yer alan deliğin nasıl daraltılabileceği üzerine çalışmalar yaptı. Yaşanan tahribatın giderilebilmesi için Montreal Protokolü gibi bir dizi önlem alındı. Son yapılan ölçümlerde alınan önlemlerin işe yaradığı ortaya çıktı.

Bilim adamları uydu üzerinden topladıkları veriler sayesinde ozon tabakasının durumunu inceliyor. Yapılan araştırmalarda deliğin 90’lı yılların ortasında 8.7 milyon mil2 olduğu belirlenmiştir.
Bu ölçümün 2013 yılı sonuçlarında ise deliğin 8.1 milyon mil2 olduğu tespit edildi. Bilim adamları ozon tabakası deliğinin aralık ayının sonuna kadar daha fazla kapanacağını düşünüyor.

BİR CEVAP BIRAK