Ana sayfa Bilim Pompeii’deki Şansız Adamın Gerçek Ölüm Nedeni Anlaşıldı

Pompeii’deki Şansız Adamın Gerçek Ölüm Nedeni Anlaşıldı

94
0
PAYLAŞ

Günümüzden yaklaşık 2000 sene önce gerçekleşen Pompeii felaketi, binlerce insanın birdenbire can vermelerine yol açan, ardında da bu insanların taşlaşmış bedenlerini bırakan bir tabii afetti. Mayıs 2018’de felaket sırasında şehirden kaçmaya çalışan bir adamın cesedi bulundu. Bu adam üzerine kaya düştüğü için ölmüş gibi görünüyordu. Çünkü neredeyse kendi boyundaki bir kaya iskeletinin üzerinde duruyordu. 

Tarihin En Aka Felaketinden Kaçarken Kafasına Kaya Düşerek Ölen Bütün Zamanların En Şanssız Adamı

Bilim insanları için söz konusu kurbanın ölüm şekli biraz şüpheliydi. Yapılan kazı çalışmaları, adamın kafatasının bulunmasıyla sonuçlandı. Yani kendisinin başı, bir şekilde yerinden ayrılmıştı Böylece gerçek ölüm sebebinin üzerindeki kaya olmadığı da net bir şekilde ortaya çıktı.

Tüm volkanlar lav üretmezler. Pompeii’deki felakete sebep olan Vezüv Yanardağı, yaklaşık 2000 sene önce patladığı vakit dev kayaları fırlatmaya başlamıştı. Küller ve toz toprak bu felakete eşlik ediyordu. Bu malzemelerin akışına piroklasik akıntı adı veriliyor. Yolundaki her şeyi tahrip etme gücüne sahip olan bu akıntı; kül ve kaya taşıyan aşırı derecede sertleşmiş bir kasırga gibi görülüyor. 

Talihsiz adamın sapasağlam bulunan kafatası:

Söz konusu talihsiz bir ölüme kurban gittiğine yönelik yanılgı yaratan adam, muhtemelen proklasik akış sırasında yayılan zehirli gazlar nedeniyle, öbür herkes gibi can verdi. Bu akıntılar sırasında esen katı rüzgarın sıcaklığı yüzlerce dereceye ulaşabiliyor. Talihsiz adamın kafatası, bedeninden biraz daha alt katmanlarda bulundu. Kafatasının ayrılmasının nedeni olarak, Pompeii’de daha önceleri yapılan kazılardan kaynaklanan çökmeler gösterildi.  

Pompeii’nin henüz kazılmamış bölgelerindeki çalışmalar kaldığı yerden devam ediyor. Felaketin hala çözülmesi gereken pek çok sırrı var. 

BİR CEVAP BIRAK