Ana sayfa Otomobil Porsche, ABD’de en az 500 hızlı elektrikli şarj istasyonu kuracak

Porsche, ABD’de en az 500 hızlı elektrikli şarj istasyonu kuracak

101
0
PAYLAŞ

Yıkıcı iş modelleri araba dünyasının geleneksel yapısını değiştirirken, hizmet sağlayıcılar da son hız hem endüstriyi hem de tüketiciyi yeni olana alıştırmaya çalışıyorlar. Elektrikli araçlar ise araba sektöründe otonom araçlar ve e-mobilite kadar çok konuşulan ancak daha hızlı hayata geçen bir değişim.

Özellikle son yıllarda hükümetlerin, vasıta üreticilerinin ve enerji sağlayıcıların ortaklaşa girişimleri ile de elektrikli vasıta kullanımının önü daha çok açılmak isteniyor. Daha çok tüketicinin elektrikli vasıta kullanmayı seçmesinde ise elbette şarj istasyonlarına erişilebilirlik mühim bir rol oynuyor.

Şirketler bu konuda adımlar atarken, son olarak Alman araba üreticisi Porsche de ABD’de en az 500 hızlı elektrikli şarj istasyonu kuracağını duyurdu.

2019 yılına kadar tamamlanması beklenen şarj ağının tarihi de oldukça manidar. Zira Porsche’nin Tesla S‘e rakip aracı Mission E‘nin 2019’da satışa sunulması bekleniyor. Mission-E, 89 yıllık vasıta üreticisi için de mühim bir yere sahip. Zira vasıta modeli Porsche’nin ilk tamamen elektrikle ile şarj olabilen aracı olarak tarihe geçecek.

Automotive News‘de yer saha habere göre Porsche, bir aracı şirket ile araçların şarj dolumunu sağlayacak. Bayilik sisteminin hayata geçmesi ile eyaletler arasında eder farkının olması bekleniyor. Zira Tesla’nın da aynı iş modelini benimsediği  uygulamada Kaliforniya’da vasıta sahipleri  kWh başına 0.26 dolar sabit bir ücret ödüyor. Michigan’da ise 60kW üstüne ve dakikasına 0,24 $ /  60kW ve altına veya dakikasına 0,12 dolar ödeniyor.

Avrupa’da ise Shell,  elektrikli şarj istasyon ağı yaratmak isteyen akaryakıt firmaları arasında başı çekiyor. Şirket geçtiğimiz sene tekrar kendisi gibi Hollanda merkezli elektrikli vasıta şarj istasyonu firması NewMotion‘ı satın aldığını duyurmuştu. Satın almanın ardından ise Shell, BMW, Daimler, Ford ve Volkswagen’in ortak girişimi olan şirket Ionity ile anlaşmıştı.

Pazar, kafa döndürücü bir şekilde değişirken yazımızı Almanya İktisat Bakanı Peter Almair ile bitirelim: Elektrikli araca yatırım yapın, yoksa kaybedersiniz.

BİR CEVAP BIRAK