Ana sayfa Teknoloji PS4 VS PS5 Hangisini Tercih Etmelisin?

PS4 VS PS5 Hangisini Tercih Etmelisin?

458
0
PAYLAŞ

PlayStation 5’in resmi olarak tanıtıldığı ve konuşulduğu bu süreçte herkesin aklında ortak bir soru var, PS5 bize abisi PS4’den farklı neler sunuyor ve ne kadar iyi? PS4 kullanıcılarının PS5’e geçmesi elzem mi? Sizin için araştırdık gelin hep beraber inceleyelim.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Geçtiğimiz günlerde Sony tarafından PS5’in tanıtılmasıyla birçok oyun severin aklına takılan soruya bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız, PlayStation 5 ‘ in teknik özelliklerine baktığımızda karşımıza çıkan en büyük fark elbette 8K ekran teknolojisini desteklemesi peki 8K desteği bizim için neden önemli? Bildiğimiz üzere 8’in sonunda ‘K’ İngilizce de ‘1000’ Bin anlamını ifade ediyor yani bizim bildiğimiz 1080 p çözünürlükten neredeyse 8 kat daha fazla pikseli içinde bulunduran bir teknoloji. Ekrana aynı anda sığdırılan 8000 bin piksel ile kullanıcıya çok daha kaliteli, gerçeğe yakın ve daha akıcı bir görüntü kalitesi sunuluyor. PS4 ise bizlere en fazla 4K yani 4000 bin piksele yakın bir çözünürlükte oyun deneyimi sunuyordu, 8K denilince elbette aklımıza bunu çalıştırabilecek yükseklikte bir donanımın olup olmadığı sorusu geliyor. P5 bu yükseklikte bir ekranı aynı anda gecikmeden ve takılmadan yani kullanıcıların seyir ve oyun zevkini bozmadan bizlere sunacak donanıma sahip mi? Teknik ayrıntılara baktığımız da işlemci kısmında AMD üreticisinin Zen 2 mimarisi üzerine inşa ettiği 8 çekirdekli 3,5 Ghz hızında çalışan işlemciler bulunuyor. PS4 tarafında ise gene 8 çekirdekli ancak 1.6 Ghz lik bir hızda işlemciyi içinde barındırıyordu. PS5’in Grafik işlemci yani ekran kartı tarafında ise 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 Ghz hızında çalışan bir ekran kartı bizleri karşılıyor,PS4’ün grafik işlemcisinde ise 800 mhz de çalışan 18 işlem birimine sahip 1.84 TFLOP sahibi bir ekran kartı bulunuyordu. PS5 kağıt üzerinde. Bellek tarafında ise 16 gb GDDR6 RAM ile geliyor PS4 Pro’da bellek tarafında GDDR5 8 GB RAM bulunuyordu. Kağıt üzerinde bakıldığında PS5, PS4’e göre çok daha yüksek özellikler ve iyi yönde ciddi teknik geliştirmeler barındırıyor. Oyunlar ve yayınların hızının onlarca kat artacağı tahmin ediliyor.

TASARIM FARKLILIKLARI

Her ne kadar tasarım tarafı oyun konsollarında ikinci planda olsa da Playstation’ın bütün modellerinde görünüş tarafı hep merakları üzerine çekmiştir. En baştan beri oyun konsollarında tasarımlarına çok dikkat eden Sony, PS5 tarafında da adından söz ettirecek bir tasarıma imza attı hatta Sony, PlayStation 5 için hazırladığı web sayfasında konsolun tasarıma atıfta bulunan “OYUN DÜNYASININ GELEĞİ” adında bir slogan bile yayınlamış durumda. Adeta bir bilim kurgu fiilmin den fırlamış havasında tasarımıyla PS5 keskin ve uzun hatlarıyla özellikle twitter ve benzeri sosyal medya sitelerinde oyun severler tarafından en çok konuşulan konulardan ve PS5’ in en sevilen özelliklerinden birisi oldu. PS4 tarafına baktığımızda da gayet şık tasarım trendleri takip eden bir oyun konsolu görüyoruz fakat bu durumda konu daha öznel bir alana kayıyor gene de bir tercih yapılacak olursak elbette tasarım konusunda bilinen tabuları yıkan yenilikçi PS5 ‘ in daha doğru bir seçim olacağını düşünüyoruz.

FİYAT ve OYUN

PS5’ in fiyatı hakkında Sony tarafından resmi bir açıklama bulunmamasıyla beraber PS4’ün çıkış fiyatını da baz alarak tahmin yapmak mümkün. PS5 ‘ in çıkış etiketinin 499 olacağı tahmin ediliyor, Türkiye’de yakın zamanda resmi gazete de yayınlanarak uygunlanmaya başlanan oyun konsollarına ek % 50 gümrük vergisi, TRT payı, kültür vergisi ve KDV gibi vergilendirilmeleri ekleyince PS5’in Türkiye pazarında aşığı yukarı 6500 ila 7500 tl arasında satışa çıkması bekleniyor. Oyun tarafında ise PS5’ in PS4’ de olan oyunları oynatacağı Sony tarafından doğrulandı, hali hazırda PS5 almak isteyen bir PS4 kullanıcısıysanız oyunlarınızı yeni model de kullanabileceksiniz. Ayrıca PS5 için oyun geliştiren firmalar tarafından 8K destekli oyunlar yapılacak olması oyun deneyimi konusunda PS5, PS4 ‘ e büyük fark atacak gibi gözüküyor.

BİR CEVAP BIRAK