Ana sayfa Teknoloji Psikolog Tuğba Ayzet “Momo” İle İlgili Yapılacakları Açıkladı!

Psikolog Tuğba Ayzet “Momo” İle İlgili Yapılacakları Açıkladı!

151
0
PAYLAŞ

Anne ve babaların yeni kabusu “momo” yu duymuşsunuzdur. Bir uzman olarak ben de yeni nesil korku hikayesi olan “momo” konusunda oldukça şikayet aldım ve bu konuda aileleri bilinçlendirme konusunda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Son zamanlarda “momo mağduru” çocuk sayısı sayamayacağım kadar fazla ve aileleri ciddi anlamda ne yapacağını bilemez vaziyetteler. Ben momo konusunu ele alırken bu soruyla başlamanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

Aileler ne yapmalı?

Ailelerin ilk olarak yapacağı şey momo karakterinin ne olduğunu, neye benzediğini yakından görmek. Sonuçta bilmediğimiz, bilgi sahibi olmadığımız şey ile mücadele etmek, yarışa 1-0 geriden başlamak demektir öyle değil mi?

Kim Bu Momo?

Buraya görsel ekleyip de sinirlerinizi tekrar alt üst etmek istemem ama bu karakter gerçekten de “çocuğum korkmakta haklı” diyebileceğiniz bir görsele sahip maalesef. Bu momo, özellikle çocuk çizgi filmlerinin arasında reklam gibi bir videoyla birden belirip çocuklara evdeki kesici aletleri nereden bulabileceğini söyleyen, kendilerine zarar vermelerini öğütleyen emirler veren hatta tehditler savuran bir karakter.

Öncelikle bu bilgi ile beraber çocuklarımızın momo ile hiç tanışmaması için özellikle bu aralar youtube vs izletirken ya kısıtlama getirmeliyiz ya da bir yetişkinin kontrolünde izletmeliyiz.

Çocuğumuz eğer Momo ile tanıştıysa ;

Şimdi buradan dikkat edilmesi gereken bir şey var ki o da sakin kalabilmeniz. Unutmayın ki siz kaygılı olursanız, çocuğa bunu hissettirirseniz o da kaygılı olacaktır. Çocuğunuzun başına korkacağı şeyler gelecek, bunu her zaman engellemeniz mümkün değil, çünkü her zaman onun yanında olamazsınız. Önemli olan, çocuğa korkuları ile nasıl baş edeceğini öğretebilmeniz.

Bunu yapmak için ilk etapta çocuğunuzun korkusunu kabul edeceksiniz. “Öyle bir şey yok.” “Korkma” “Bunda korkulacak ne var?” “Aaaa kocaman adam oldun sen hala böyle şeylerden korkuyor musun?” gibi sözler hatta ve hatta kızmalar, azarlamalar çocuğunuzun korkusunu artırmaktan başka hiçbir şey yapmayacaktır. Bu gibi söylemler yerine “Korkunu anlıyorum, onu gördüm gerçekten ben senin yerinde olsam ben de korkardım” “Biliyor musun küçükken ben de bazı şeylerden korkardım” “Bu korkunla birlikte baş edelim” “Sence neler yapabiliriz?” gibi söylemler tercih etmelisiniz. Momo hakkında (ya da korktuğu herhangi bir şey de olabilir) ne kadar konuşabilecek durumdaysa korkusu o denli azalacak demektir. Yani önemli olan momo konusu açıldığında konuyu bir an önce kapatmaya çalışmak değil, korku temizlenene kadar çocuğu konuşturmaktır.
Ne zaman uzman desteği alınmalı?

Çocuğunuz şayet geceleri tek başına uyuyamaz duruma geldiyse, evde bireysel olarak eskiden yaptığı şeyleri yapamaz hale geldiyse, bir takım davranış bozuklukları görülmeye başladıysa uzman desteği alınmalıdır.

Psikolog Tuğba Ayzet

Kayseri Psikolog – http://www.tugbaayzet.com 

BİR CEVAP BIRAK