Ana sayfa Sağlık Psikolojik Durumunuza Göre Beslenme

Psikolojik Durumunuza Göre Beslenme

53
0
PAYLAŞ
Psikolojik Durumunuza Göre Beslenme
Psikolojik Durumunuza Göre Beslenme

Besinlerin ruh sağlığınız açısından ilaç etkisi yaratabileceğini hiç düşündünüz mü? Sinir, stres, yorgunluk,  kızgınlık, halsizlik ve daha birçok psikolojik reaksiyonun asıl sebebi çoğu kez vücudumuzun gerekli besini yeteri kadar alamamış olmasıdır.

Psikolojik durumu belirleyen organ beyindir.  Burada bulunan bir sinirsel-aktarıcının fazlalığı dengenin sağlanmasını zorlaştırır ve beraberinde çözüm olarak gördüğümüz ilaçları beraberinde getirir. Doğru beslenmeyle beynimize belirgin olarak etki yapmış olursunuz. Bahsedilen sinirsel-aktarıcılar yiyeceklerden türetilir.

Herkes şahit olmuştur ya da işitmiştir; sinirleri bozulan birinin sürekli yemek yemesine, yakın akrabasını kaybeden birinin günler, aylar hatta yıllarca ağlamasına ya da sinirden karnımıza kramp girmesine. Her bir sorun için size reçete gibi bir önerimiz var: Psikolojik durumunuza göre beslenin. Peki, nasıl mı?

Kızgınlığa karşı:  Öncelikle önerimiz ilk başvurmanız gereken yaşam kaynağı su olacaktır. Endişe anında vücudumuz aşırı bir sıvı kaybına uğrar. Vücudumuzun dörtte üçünün su olduğunu söylemek bile suyun ne kadar önemli olduğunu anlamamız için yeterlidir. Bizi sakinleştirecek olan diğer besinler ise bitki çayları, süt, fındık, ceviz, badem, fıstık tüketimidir. Eğer kızgınlık duyduğunuz kişiyi ya da olayı unutamıyor ve bu da beraberinde sizi uykusuz bırakıyor hatta başınıza ağrılar giriyorsa size tavsiyemiz bir bardak ılık süt için ve uykunun tadını çıkarın ayrıca güne sakin ve dinlenmiş olarak uyanın.

Halsizliğe karşı süt ve süt ürünleri: Günümüz modern insanının en büyük sorunlarından birisidir, halsizlik. Vücudun kalsiyum ve protein bakımınsan zengin besinlere ihtiyacı vardır. Süt, ayran, peynir, yoğurt ya da bunları içeren cacık veya yoğurt. Tercih sizin. Yine halsizliğe birebir olan C vitamini de unutulmamalıdır.

Hayal kırıklığına karşı: Sevdiğiniz mi terk etti, sınavdan istediğiniz sonucu mu alamadınız, yaşadığınız hayal kırıklığını size derin düşüncelere mi sevk ediyor? Hadi kalkın yerinizden ve silkelenin çünkü hayat bunun da şifasını size veriyor. C vitamini yüksek olan sebze ve meyveler, bol yeşillik, muz, ananas, kivi, çilek iyi bir moral deposu olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK