Ana sayfa Teknoloji RTÜK Başkanı’ndan İnternet Sansürleriyle İlgili Açıklama!

RTÜK Başkanı’ndan İnternet Sansürleriyle İlgili Açıklama!

86
0
PAYLAŞ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, yaptığı açıklamalarla birlikte internet yayınlarıyla ilgili tartışmalara yanıt verdi. Şahin, sansür uygulandığı eleştirileriyle ilgili cevap verirken, yönetmeliğin iyi okunup anlanmadığı bilgisini vererek açıklama yaptı.

RTÜK Başkanı Şahin, birkaç gün önce İnternet’te yayın yapmakta olan platformlara RTÜK denetimi geleceğiyle ilgili yönetmelikle alakalı olarak, yönetmelik yayınlandığı an itibarıyla çekilen fotoğrafta gördüklerinin gelen tepkilerin büyük bölümünün eksik bilgi sebebiyle yaşandığını söyledi.

Eleştirileri incelemeye aldıklarını ifade eden RTÜK düzenlemelerine tabi olan kuruluşların yaptırımlarından çekinmediğini ve yapılan düzenlemelere herhangi bir itirazda bulunmadığını ifade ederken RTÜK olarak söz konusu kanuni değişiklik çalışmalarında veya yönetmelik çalışmaları esnasında taraflarla işbirliği yapıldığını, gelen tüm görüş ve önerilerle düzenleme yapmaya çalıştıklarını anlattı.

Ardından RTÜK Başkanı şöyle devam etti:

“Sansür kavramının ne olduğunu çok iyi bilen bazı art niyetli kesimler, kamuoyunu yanlış yönlendirerek sansürcülük eleştirisi yapıyor. Sansürden bilerek veya bilmeden bir amaca hizmet ederek ya da bilinçsizce bahsedenlerin iyi niyetli oldukları düşünülemez. Herkesin malumu sansür, yayınların daha yapılmadan denetlenmesi ve müdahalelerin uygulanmasıdır. Anayasamızda da açıkça sansür yasaklanmıştır. Hiçbir kişi ya da kurum sansür uygulayamaz.”

BİR CEVAP BIRAK