Ana sayfa Bilgisayar Sabit Disklerde Ultra Yoğun Dönem!

Sabit Disklerde Ultra Yoğun Dönem!

156
0
PAYLAŞ

Teknoloji haberlerini ABD, Avrupa ya da Çin ve Japonya’dan duymaya sıkıldıysanız, size Singapur’dan bir haber var. Buna göre son yüzyılın önemli icatları arasında gösterilmeye aday muhteşem bir gelişme yaşandı. Singapur Devlet Üniversitesi ve Singapur Bilim ve Teknik Enstitüsünden oluşan bir grup, üzerinde uzun zamandır durdukları bir çalışmanın ilk sonuçlarını paylaştı.

Araştırmanın yayınlanan bu ilk sonucuna göre artık Sabit Diskler “Ultra Yoğun” biçimde karşımızda olacak. Bu da ne anlama geliyor dediğinizi işitiyor gibiyiz. Yani, artık parça başına depolama miktarı artıyor. Bu da, bundan sonra çok küçük parçalarda milyarlarca baytlık veri depolanabileceğini gösteriyor. Araştırmada, yarı iletken maddelerin bir kısmında silikon kullanımı ile birlikte, veri akışını daha hızlı sağladığı gözlemlendi. Buna göre, artık santimetre kare başına olan veri depolama, nanometre karelere kadar indirgenebilecek.

“Ultra Yoğun” Sabit disklerin üzerine araştırmaların devam edildiğini söyleyen bir yetkili, bu teknoloji hayata geçerse, %30’luk box sergery dediğimiz atık çöpler temizlenecek ve bilgisayarların daha hızlı çalışacağı ve veri depolayabileceği gözlemlenebilecek dedi. Buna göre aynı zamanda, sabit disk fiyatlarında da önemli bir indirim sağlanabileceğini söylemek mümkün.
Araştırmada dikkat çeken bir diğer detay ise, saniye başı işlenen veri akışının da hızlandığı görülmüştür. Eğer bu araştırmalar sonuç bulur ve bu teknoloji hayata geçerse, büyük vaatlerle hayatımıza giren Bulut Teknoloji veri depolama da rafa kalkabilir. Bilindiği gibi Bulut Teknoloji, bazı çatlaklıklara sebep olmuş ve karizması çizilmişti.

BİR CEVAP BIRAK