Ana sayfa Sağlık Sağlık Bakanlığına yeni 18 bin personel alınacak

Sağlık Bakanlığına yeni 18 bin personel alınacak

87
0
PAYLAŞ

Sağlık Bakanı Demircan, “27 bin ebe, hemşire, sıhhat teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde ÖSYM’nin sitesinde duyuru edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18 bin sıhhat çalışanını bu sıhhat ordusuna katmış olacağız. Onun peşinden fazla da geciktirmeden 19 bin de sıhhat işçisi alacağız.” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Ankara’daki bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, insanın yer yüzünün en kıymetli varlığı olduğunu dile getirerek, ona hizmet etmenin, onun ızdırabını dindirmenin en kıymetli iş olduğunu söyledi.

Sağlık hizmetinin kıymetli bir hizmet olduğunun altını çizen Demircan, bu hizmetin sadece bilgi, tecrübe, emek, fedakarlık ve sanat üzerine olduğunu belirtti.

Sağlık çalışanlarının, Türkiye’yi tehdit eden teröre karşı mücadele veren Mehmetçik’in yanında olduğunu anımsatan Demircan, “Orada hizmet vermek aka bir fedakarlıktır. Bunu yerine getiren sağlıkçıdır, bizim sıhhat ordumuzdur. Doktorumuz, hemşiremiz, ebemiz, sıhhat çalışanımız, eczacımızla biz iri bir sıhhat ordusuyuz” diye konuştu.

Türkiye’nin son 16 yıldır sıhhat alanında fazla mühim mesafeler kat ettiğine vurgu yapan Demircan, şöyle devam etti:

“Türkiye, 2002’den sonra her alanda olduğu gibi sağlıkta da bilhassa fazla mühim mesafeler kat edildi. Biz bunları elbette ki ülkenin kaynaklarını geliştirerek, o kaynakları değerlendirerek yaptık. Sadece mekanlar, hastaneler, maddi kaynaklar, mali kaynaklar değil en aka kaynağımız; insan kaynağımız, yetişmiş sıhhat personelimizdir. Bu personel, aka bir fedakarlık, gayretle hem sıhhat alanındaki eğitim seviyesini yukarıya çekti hem de sıhhat alanındaki hizmetleri aka bir fedakarlıkla da kaliteyi yükseltti.”

Bakan Demircan, gelişmişlik düzeyi Türkiye’den fazla daha üstte olan ülkelerin sıhhat hizmetleri noktasında, fazla daha fazla sıhhat personeliyle Türkiye’nin başardığı neticeyi elde edemediklerini belirtti.

“MALİYE BAKANLIĞI’NDAN İZNİ ÇIKTI”

Türk insanının sıhhat alanında aka bir fedakarlık verdiğini anlatım eden Demircan, Türkiye’nin sağlıkta elde ettiği standardı, artık sıhhat alt yapısını yenileme noktasında tamamladığını söyledi.

Bakan Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlık personel sayımızı da tamamlamak için ara alıyoruz. Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sıhhat personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik. 27 bin ebe, hemşire, sıhhat teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde ÖSYM’nin sitesinde duyuru edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18 bin sıhhat çalışanını bu sıhhat ordusuna katmış olacağız. İnşallah onun peşinden fazla da geciktirmeden 19 bin de sıhhat işçisi alacağız. Dolayısıyla sağlıktaki personel açığını bu yıl bir nebze, istikbal yıl inşallah daha kuvvetli gidererek bu açığı tamamlayacağız.”

PRATİSYEN HEKİME MECBURİ HİZMET KALKACAK

Hekim ihtiyacını, pratisyen tabip noktasında karşılamak düzeyine hızla yaklaştıklarını aktaran Demircan, şunları kaydetti:

“Yaptığımız hesaplara göre, 2023’ten itibaren pratisyen tabip arkadaşlarımızın mecburi hizmeti kalkacak. Çünkü artık aleni kapanmış oluyor. Kadrolar duyuru edilecek, tabip arkadaşımız çalışmak istediği yere gidecek. Çünkü şimdi yetersizlik var, hekimlerin gitmediği yerlere mecburi hizmet koyuyoruz. Uzman tabip açığımız da 2030’lara doğru giderek azalacak. Yan dalların çoğalmış olması, uzman hekimdeki açığımızı kapatmada biraz vakit gerektiriyor.”

Türkiye’nin sıhhat eğitim kapasitesinin yükseldiğine de işaret eden Demircan, “Şu anda biz yılda 12-13 bin tabip mezun verecek düzeye geldik. Bu, artık ihtiyacımızın üstünde bir rakama doğru bizi getiriyor. Biz bu kapasiteyi vatan dışına açmayı düşünüyoruz. Vatan dışından Türkiye’de tıp eğitimi için gelişler başlamıştı, bu sayı giderek artacak.” dedi.

BİR CEVAP BIRAK