Ana sayfa Otomobil Sakarya’dan Avrupa’ya Toyota C-HR!

Sakarya’dan Avrupa’ya Toyota C-HR!

181
0
PAYLAŞ

Japonya’nın otomotiv devi Toyota, Sakarya’da üs kurmaya hazırlanıyor. Yeni modelleri için teknik ve alt yapı anlaşmaları imzalayan Toyota, bundan sonra crossover ve hibrit araçlarını Sakarya’da üretme kararı aldı. Tüm teknik anlaşmaları imzalayan iki taraf, en kısa zamanda ilk seri üretimlerine başlayacağını açıkladılar. İlk üretimin Türkiye’de satışa sunulması hedefleniyor. Sonra ki partilerin ise Japonya başta olmak üzere ABD ve Avrupa pazarlarına kaydırılması amaçlanıyor. Üretimin yaklaşık olarak %65’ini ihraç etmeyi planlayan tarafların bu anlaşma sonun da bir hayli karşı çıkacağı kesin. Özellikle Türkiye’nin karın %25’ine ortak olduğunu hatırlatmak isteriz.

Toyota Pazarlama Türkiye, bu anlaşma sonrasında, deniz aşırı ülkelerde üretimin (TNGA) ilk üretim tesisi olma özelliğini de taşımış olacak. Toyota C-HR anlaşması 350 milyon dolarlık yatırımla oluşturuldu. Bu bütçenin sonraları yaklaşık 500 milyon doları bulabileceği de söyleniyor.

Türkiye’den Avrupa’ya!
Toyota Türkiye otomotiv Sanayinin son 22 yılda yaklaşık 1.2 milyar dolarlık yatırım yaptığı da biliniyor. Toyota Türkiye otomotiv sanayi ile Toyota Corporation arasındaki bu anlaşmaya Toyota CEO’su Johan van Zyl, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş ve bazı akademisyen ve siyasetçiler de katıldı. İlk etapta 150 bin üretilmesi planlanan CHR crossover ve hybrit araçların 45 ülkeye ihraç edilmesi planlanıyor. Toyota CHR’nin Türkiye’nin ve Türk Otomotiv sektörünün tanıtımına büyük katkı sağlayacağı kesin. Sakarya’nın ekonomisi de böylelikle uzun bir aradan sonra tekrar rayına girecek gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK