Ana sayfa Teknoloji Samsung 7 Nanometre İşlemci Üretmeye Başlayacak!

Samsung 7 Nanometre İşlemci Üretmeye Başlayacak!

108
0
PAYLAŞ

Samsung’un işlemci ve yarı iletken üretimi alanında gerçekleştirmiş olduğu yatırımların meyvesi toplanmaya başlandı. Samsung çip üretiminde 7nm seviyesini görmüş durumda. Çiplerin üretim aşamasında EUV tabanlı baskı kullanan Samsung, ortaya çıkan bilgiler neticesinde 7 nm işlemci üreterek, akıllı cihaz tarihine büyük bir katkıda bulunacak.

Bugün yapılan açıklamada 7 nanometre, Low Power Plus çiplerin üretimi için gerekli tüm altyapının hazır olduğu ve üretime start verildiği anlatıldı. Daha küçük alanlara, çok daha fazla transistör yerleştirilmesi için geleneksel şekilde yapılan lazer kesimlerin aksine EUV teknolojisi kullanılarak çok daha muhteşem işler ortaya çıkarılıyor. Bu baskı tekniğiyle birlikte teknik olarak 6.75 nanometreye kadar üretim altına imza atılabilmekte.

EUV teknolojisi üreticilerin uzun yıllardan beri çalıştığı fakat henüz üretemediği bir teknolojiydi. Samsung tam 2000’li yıllardan beri bu alanda çalışmalarını ve yatırımlarını hız kesmeden devam ettiriyor. Küçük alanda çalışması ve yapısından dolayı çok karmaşık bir şekli olan bu teknolojinin özellikle seri üretim alanında çok yüksek seviyede zorluklar yaşattığı bildiriliyordu. Bu teknoloji beraberinde ilk üretim altına imza atan Samsung, çok büyük bir başarı elde ederek 18 yıllık yatırımlarını meyvelendirdi.

7 nanometrelik çiplerin bir kısmının telefon üreticilere daha önceden gönderildiği ve bu çiplerin kullanıldığı akıllı telefonların şuanda kargolama aşamasına girmiş olduğu aktarıldı. Bu çiplerle birlikte kullanılan malzeme miktarında düşüş yaşanması sebebiyle %20 oranında tasarruf oluşacağı iletildi.

Samsung’un çip alanında ulaşmış olduğu bu teknolojiyle birlikte %20 oranında performans hususunda yükseliş, %50’ye kadar da düşük güç tüketimi sunacak olduğu bildiriliyor. 7 nanometrelik çiplerin çok daha küçük boyutlu yongalarıyla birlikte performansda inanılmaz bir artış olacağı söyleniyor.

Samsung ilk EUV tabanlı üretimini Kore’de yer alan S3 fabrikasında gerçekleştirecek. Samsung, 2020 yılında bu üretimi arttırmayı hedeflediğinin altını çizdi. Bu üretim teknolojisiyle birlikte yapay zeka, 5G, ağ ortamları ve nesnelerin interneti konusunda sınırların artık tamamen yok edileceği de bildiriliyor.

BİR CEVAP BIRAK