Ana sayfa Mobil Samsung Galaxy Şarj Çabuk Bitme Sorunu – Şarj Süresi Uzatma Yöntemleri!

Samsung Galaxy Şarj Çabuk Bitme Sorunu – Şarj Süresi Uzatma Yöntemleri!

157
0
PAYLAŞ

Akıllı telefonların belki de en büyük problemlerinden biride şarjdır. Günümüzde telefon kullanım süreleri oldukça fazla. Öyle ki, çoğu kullanıcı günde birkaç kez şarj etmek zorunda kalabiliyor. Bunun için taşınabilir şarj aletleri, şarj yapan kılıflar üretilse de, şarjı yine dayanmayan çok sayıda kişi bulunuyor.

Pil sıkıntısı bazen telefonun bataryasının yetersiz kalmasından, bazen de batarya kaynaklı sorunlardan oluşabilir. Bu kapsamda nasıl bir sıkıntı yaşadığınız önemli. Hayatımızın önemli bir parçası olan telefonlar, her ihtiyacımıza koşuyor. Öyle ki, bir yerin numarasını, adresini bulmamız gerektiğinde bize rota oluşturacak ve bilmediğimiz yere götürecek kadar akıllılar. Bu kadar büyük önemi bulunan telefonların şarj süresi nasıl uzatılacak?

Şarj Neden Çabuk Biter?

Şarjınızın neden çabuk bittiğinin 2 cevabı vardır. Ya telefonunuzun bataryası yetersizdir. Ya da bataryanız bozuktur. Eğer telefon bataryası yetersizse işiniz kolay, fakat batarya bozuksa bu durumda teknik servise göstermeniz gerekecektir.

Bozuk Batarya Nasıl Anlaşılır?

Bataryanızın bozuk olup olmadığını anlamanın en basit yöntemi dengesiz şarjdır. Şarjınız %5-6 iken telefonunuz otomatik kapanıyorsa veya %70’den birden brie %30’lara v.s. düşüyorsa bataryanız bozulmuştur ve değişmesi gerekmektedir. Eğer dengesiz şarj probleminiz varsa hemen değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Şarj Süresi Uzatma Yöntemleri

Dengesiz şarjınız yoksa fakat şarjınız hızlı bir şekilde tükeniyorsa bu durumda uygulayacağınız birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • Orijinal Şarj Aleti ve Batarya Kullanın

Orijinal şarj aleti ve batarya kullanmak pil ömrünü artırmaktadır. Dikkat edin. Orijinal olmayan cihazla şarj ettiğinizde, telefonunuzun şarjı daha çabuk tükenmektedir. Çünkü orijinal olmayan şarj aletlerinde telefonu korumaya yönelik herhangi bir etken bulunmamaktadır. Buda bataryaya zarar verecek, boş olduğu halde dolu gösterecek ve bataryanız hızlıca yükenecektir.

  • Kullanmadığınız Uygulama / Servisleri Kapatın

Uygulamalar ve servisler şarjı önemli miktarda düşürmektedir. Bu yüzden telefonunuzda Bluetooth, Wi – Fi veya Hücresel Veri, konum gibi özellikleri kullanmadığınız zamanlarda kapatmanızı öneriyoruz. Konum özelliği şarjı en çok tüketen servistir. Çünkü uydudan bilgi alıp anında yansıttığı için büyük miktarda şarj yemektedir. Kapatmanız şarj sürenizi uzatacaktır.

  • Ekran Parlaklığını Azaltın

Ekran parlaklığı, şarjı en çok tüketen bir diğer unsurdur. Parlaklığınız ne kadar kısık olursa o kadar çok şarj süreniz olacaktır. Telefonun otomatik parlaklık ayarını kesinlikle kullanmayın. Çünkü otomatik parlaklık sürekli değişmekte ve şarj yemektedir. Aynı zamanda ihtiyaç olandan fazlasını sunduğu için fazla şarj tüketmektedir.

  • Koyu Renkli Tema Kullanın

Koyu renkli temalar her zaman daha yararlıdır. Eğer AMOLED ekran varsa kesinlikle simsiyah bir arkaplan tercih edin. AMOLED ekranlar renkli pikselleri aydınlatmak için çok yüksek oranda güç harcamaktadır. Bu sebepten siyah arkaplan, daha az şarj tüketecektir.

  • Güç Tasarrufu Modunu Aktif Kullanın

Güç tasarrufu modunu aktif kullanarak şarj süresini uzatabilirsiniz. Güç tasarrufu telefonun belirli özelliklerini kısmaktadır. Bu sebepten şarjınız %50 altına indiğinde açmanızı öneriyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK