Ana sayfa Bilim Sebze Atığından Elektrik!

Sebze Atığından Elektrik!

103
0
PAYLAŞ

İnsanlığın ilk döneminden beri, geri dönüşüm uygulanmaktaydı. Dönemin koşulları çerçevesinde değerlendirildiğinde bu geri dönüşümler, insan emeği ile olmakta ve geri dönüştürülen ürünlerden verim çok az miktarda alınmaktaydı. Oysaki günümüzde, bu iş teknolojinin de katkıları ile daha ileri bir seviyeye gelmiş ve 2001 yılı öncesine göre, geri dönüşüm %65 oranında artmıştır. Önceleri sadece plastik malzemeler ve kağıt karton gibi maddeler geri dönüşüme verilirken, günümüzde plastikten tutun da sebzelere meyvelere değin yüzlerce üründe geri dönüşün izlerine rastlamak mümkün. Hem de yüksek verim ile geri dönüşüm yapılmakta, dönüşen ürünler çok kısa zamanda tüketicinin ihtiyacını karşılamak adına piyasaya tekrar sürülmektedir. Yazımızda 2 Türk mühendisin akıl almaz bir geri dönüşüm olayına değineceğiz.

Turgut Mesut Yılmaz ve arkadaşı Emre Yağcıoğlu, atık sebze ve meyvelerden büyük oranda geri dönüşüm sağladılar. Bu geri dönüşümün verimi de bir hayli yüksek. Buluşları sayesinde de ABD’nin Araştırma Geliştirme ve Ticarileştirme üssü olarak bilinen Bilişim Vadisi (Silikon Vadisine) davet edildiler.

İzmir’in tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyleyen Ege Üniversitesi mühendisleri, bu alanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan da yeteri ilgiyi ve desteği almak istiyor. Mühendislerimiz, sebze ve meyve atıklarından elektrik enerjisi elde etmiş ve yine buğday ve arpa saplarından da geri dönüşüm sonucunda Isı Yalıtımı elde etmişlerdir.

BİR CEVAP BIRAK