Ana sayfa Teknoloji Son Bir Yılda Akıllı Telefon ve Bilgisayar Fiyatlarındaki Değişimler Dudak Uçuklattı!

Son Bir Yılda Akıllı Telefon ve Bilgisayar Fiyatlarındaki Değişimler Dudak Uçuklattı!

79
0
PAYLAŞ

Ülkenin yaşamakta olduğu ekonomik sorunlardan dolayı dolar kuru aldı başını gidiyor. Çok uzun değil, birkaç ay önce %4 seviyesinde, birkaç yıl öncede %2.5 – 3 seviyesinde olan dolar kuru şuanda %6 seviyesine tırmanmış durumda. Bundan dolayı da doğal olarak ithal ettiğimiz teknolojik ürünler dolardan etkileniyor. Hatta en yüksek miktarda etkilenen ürünlerin teknolojik ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü zaten yüksek fiyatlı olduğu için % hesabında daha fazla ücret ekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Eylül ayı TÜFE’sini açıkladı. TÜİK aracılığıyla gerçekleştirilen açıklamaya ve istatistiğe bakacak olursak TÜFE, Eylül 2018 tarihinde bir önceki ay olan Ağustos ayına kıyasla %6.3 oranında yükseliş gösterdi. Ardından 2017 yılı Eylül ayına kıyasla %24.52’lik dev bir artış yaşadı. Teknoloji ürünlerinde ise %80’e varan fiyat artışı var.

Yıllık enflasyonun yanı sıra döviz kurunun artış göstermesi akıllı telefonlar ve bilgisayarlar üzerinde dudak uçurtan rakamlar meydana gelmesine davetiye çıkardı. 2017 yılı Eylül ayında akıllı telefonların ortalama satış fiyatı 1.648 TL iken, 2018 Eylül ayında bu rakam 2.419 TL’ye yükseliş gösterdi. Bu da ortalama rakamların %47 oranında yükseldiğini gösteriyor.

TÜİK verilerine bakacak olursak, akıllı telefon fiyatları Ağustos ayından Eylül ayına kadar yani 1 aylık süreç içerisinde 164 TL, 1 yıllık süreç içerisinde ise 771 TL artış yaşadı.

1 Yıllık Fiyat Değişimi

Teknoloji alanında genel olarak akıllı telefonlar düşünülse de en fazla artış bilgisayarlarda meydana geldi. Eylül 2017 yılında 2506 TL ortalama satış fiyatı bulunan bilgisayarların güncel ortalama fiyatları 4681 TL olmuş durumda. 1 ayda %31 zamlanan bilgisayarlar, 1 yılda %87 gibi bir zam alarak dudak uçuklattı.

BİR CEVAP BIRAK