Ana sayfa Sosyal Medya Sosyal Medya’da çok kazananlara Maliye Takibi

Sosyal Medya’da çok kazananlara Maliye Takibi

94
0
PAYLAŞ

Sosyal medyanın tanınan simaları, gelir elde etmek amacıyla fotoğraflarında, videolarında ya da öbür paylaşımlarında reklam alıyorlar. Geçimlerini sağlamak için bundan daha tabii bir yol olamaz. Ancak Maliye Bakanlığı yaptığı incelemelerle, bu gelirlerin vergiye tabi tutulması kararını aldı. 

Açıklamayı doğrudan Bakan Naci Ağbal yaptı. Hesapları üzerinden ürün ve hizmet tanıtımı yaparak gelir elde eden kişilerin vergi mükellefi olmaları gerektiğini belirten Ağbal, “İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir şahıs internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar şayet devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada nakit kazanıyorum’ diyorsa her nakit kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” açıklamasında bulundu.

Maliye Bakanlığı, lüzumlu çalışmalar kapsamında internetteki ticari faaliyetlerin izlenmesi için Risk Analiz Merkezi adında özel bir ünite kurdu. Ağbal, “Kim olursa olsun, kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin hepsi ya kendiliğinden gelip vergi dairesine başvurup mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve resen kendilerini vergi mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz yani onlardan kazandıkları bu paranın vergisi isteyeceğiz” dedi.

Ülkemizde en çok takipçisi olan Enes Batur’un YouTube kanalında yaklış 7 milyon abonesi bulunuyor. Onu takip eden yaklaşık 5 milyon abonesi ile Orkun Işıtmak ve 3.5 milyon Kafalar kanalı. İnternette en çok ürün tanıtan isimlerden olan Danla Bilic’in ise 1.6 milyon abonesi var. 

Görünüşe göre internet fenomenleri, bundan sonra yaptıkları ticari anlaşmalar dahil, sadece bir içerikte tanıttıkları ürünler için de vergi ödeyecekler.

BİR CEVAP BIRAK