Sosyal Medyaya Yeni Tarife Geliyor! Sosyal Medyadan Para Kazananlar İçin Değişiklikler Yapıldı!

Sosyal Medyaya Yeni Tarife Geliyor! Sosyal Medyadan Para Kazananlar İçin Değişiklikler Yapıldı!

Sosyal medyada para kazananlar için yeni dönem geliyor. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak olan değişikliklerde neler yer alıyor?

Sosyal medyanın yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile yeni bir gelir kapısı ortaya çıktı. Sosyal medya kullanıcıları ürün satışı, reklamlar, izlenme oranına ve daha birçok kritere göre buralardan gelir elde etmeye başladılar. Kimi sosyal medya fenomenlerinin kazandığı paralar milyonları bulurken kimileri de daha az miktarda paralar kazanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan araştırmalar neticesinde yaklaşık olarak 4 milyar TL gelirin sadece sosyal medya üzerinden elde edildiği ortaya çıktı. Bu konuya el atan devlet, sosyal medyadan para kazanma ile ilgili yeni düzenlemeyi yasal hale getirmeyi başladı. Çok yakın bir süre sonra artık sosyal medyadan elde edilen gelirler devlet kontrolünde olacak ve belli oranda vergi dilimine girecek. Bunun için özel olarak bir kılavuz yayınlandı ve içinde sosyal medyadan para kazananları ilgilendiren bilgiler teker teker sıralandı. İşte sosyal medyadan para kazananlar için yapılan değişiklikler!

Yeni Yılda 880.000 TL’yi Aşmayan Kazançlara Yüzde 15 Stopaj Uygulanacak!

1 Ocak 2022 ile birlikte hayata geçecek olan yeni düzenleme, tüm sosyal medyadan para kazanan kişileri ilgilendiriyor. Yeni gelen düzenlemeye göre 880.000 TL’yi aşmayan kazançlara yüzde 15 stopaj uygulanacak. Ancak bunun için bazı şartlarını yerine getirmek gerekecek. Örneğin; vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen sosyal medya kullanıcılarının, kendilerine ait bir banka hesabı açmaları gerekecek. Ayrıca açılacak olan banka hesabının kesinlikle yurt içinde hizmet veren bir bankadan açılması gerektiği ifade edildi. Yurt dışındaki bir bankadan hesap açan sosyal medya fenomenleri, bu düzenlemenin dışında kalacaklar ve vergi ödemeye devam edecekler. Buna ek olarak sosyal medya üzerinden para kazanan kişilerin ikamet ettikleri yerlerde bulunan vergi dairelerine giderek başvuru yapmaları gerekecek. Başvuruları onaylanan sosyal medya kullanıcıları belge alacaklar ve vergiden muaf olabilecekler. Belgelerini almayan sosyal medya kullanıcıları, tıpkı yurt dışında hesap açan sosyal medya kullanıcıları gibi vergi ödemek zorunda kalacaklar. Bu nedenle sosyal medya üzerinden para kazanan kişilerin bu iki hususa özellikeri dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yeni Yılda 880.000 TL’yi Aşmayan Kazançlara Yüzde 15 Stopaj Uygulanacak!

Etiketler

Sosyal Medya