Ana sayfa Sağlık Suni yumurtalık geliştirilmesinde önemli adım

Suni yumurtalık geliştirilmesinde önemli adım

80
0
PAYLAŞ

Farelerde denenen suni yumurtalığın, yumurtalık hücrelerinin büyümesi ve hayatta kalmasını destekleyebildiği gözlendi.İlişkili Haberler

  • Tüp bebek tedavisinde aspirin kullanımına dikkat
  • “Türkiye tüp bebekte Avrupa’dan daha başarılı”

Danimarkalı ilim adamlarının, gelişmiş doğurganlık tedavilerine imkan sağlayacak suni yumurtalık geliştirilmesinde mühim bir adım attığı bildirildi.

BBC’nin haberine göre, Kopenhag’da Rigshospitalet hastanesinde görevli uzmanlar, kanser tedavisinden evvel hastalardan yumurtalık dokusu ve ovaryen foliküllerini aldı.

Yumurtalık dokusundan kanserli hücreleri çıkararak geriye proteinlerle kolajenden oluşan bir “yapı iskelesi” bırakan uzmanlar, bu iskele üstünde ovaryen folikülleri büyüttü.

Daha sonra farelere yerleştirilen bu suni yumurtalığın, yumurtalık hücrelerinin büyümesi ve hayatta kalmasını destekleyebildiği gözlendi.

“KISIR KALMA OLASILIĞI BULUNAN KADINLAR İÇİN ÜMİT VERİCİ”
Uzmanlar, “heyecan verici” tekniğin bundan sonraki aşamada insanlar üzerinde deneneceğini anlatım etti.

Tekniğin, kemoterapi sonucu kısır kalma olasılığı bulunan kadınlar için umut verici olduğu belirtildi.

Kanser hastası kadınlardan kemoterapi öncesinde alınan yumurtalık dokusunun, kanserli hücreleri taşıması ihtimali az da olsa bulunuyor.

Kemoterapiden bu dokunun üzerinde işlem yapılmadan naklinin, hastalığın yeniden ortaya çıkmasına sebep olabileceğine işaret ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK