Ana sayfa Bilim Tat Tercihi Doğum Öncesinde Gelişiyor!

Tat Tercihi Doğum Öncesinde Gelişiyor!

116
0
PAYLAŞ

Yapılan araştırmalar çerçevesinde bebeklerin doğmadan önceki süreçte tat tercihlerinin geliştiği ortaya konuldu. Anne karnında öğrenme sürecine devam eden bebeklerde öğrenme sadece tatla da sınırlı kalmıyor. Anne olmaya hazırlanan kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de anne karnında bebeklerinin bir şey öğrenip öğrenemediğidir. Ancak bilimsel araştırmalar sonucunda bebekler anne karnında birçok şey öğreniyor. Tat almayı öğrenen bebeklerin anne karnında tat ayrımını nasıl yaptığı ve tadı nasıl öğrendiği merak edilen konular arasında yer alıyor.

Anne Karnında Bebeklerin Tat Tercihini Öğrenmesi
Bilimsel araştırmalar sonucunda anne karnında bebeklerin sarımsak tüketmesi halinde doğduktan sonra da sarımsak yemeye yatkın olduklarını ortaya koydu.
Bebekler anne karnında tat alabilme imkanını da amniyotik sıvı sayesinde sağlıyor. Bebek 10. haftadan sonra su yutmaya başladığı için tatların bu sıvı yardımıyla bebeğe geçtiği düşünülüyor.
Ancak bazı tatların ise ağızdan kana karıştığı yönünde olduğu belirtiliyor. Kana karışan besinler bebeğin kanına geçebiliyor. Hafif tatların yanı sıra keskin tatlarda kandan bebeğe geçme ihtimali daha yüksektir.

Annelerinin beslenmesine göre çocukların hangi besinlere daha yatkın olacağı ortaya koyuluyor. Annesinin tükettiği besine göre yatkınlığı o besine kayan bebek için tat alma dönemi anne karnında başlıyor. Bebeklerde emme güdüsünü harekete geçiren tat alma duyusu olduğu için bebeklerin anne karnında öğrendiği tatlar çok önemli bir yere sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK