Ana sayfa Otomobil Teknolojik Bariyer Sitemi Yaptılar!

Teknolojik Bariyer Sitemi Yaptılar!

122
0
PAYLAŞ

Ülkemizde ve Dünya’da her gün binlerce kişinin kazalara kurban olması, bu alanda ciddi yatırımların ve çalışmaların yapılmasına neden oluyor. Son olarak sadece ABD’de 1.3 milyar dolarlık bariyer sistemleri, karayollarını rahatlatmak için yapılmış bir atılımdı. Bunun yanında alt geçitler, üst geçitler, köprüler ve daha bir çok alt ve üst yapı çalışması, ölümleri ve hasarları sonlandırmak en azından azaltmak için yapılmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Londra’da uçuşan arabalar ile ilgili haberlere sanırım denk gelmişsinizdir. Bu gibi projelerin tek amacı, trafiği bir nebze de olsun rahatlatmak. İşte, bu alanda Kore’den devrim niteliğinde bir haber geldi. Teknolojik bariyer üretimine başlandığını ve bunu Kore’nin bazı işlek sokaklarında kullandığını ifade eden yetkililer, kaza oranlarını etkilemese de hasar oranını ciddi ölçüde azalttıklarını belirtiyor.

Trafik Kazalarının Önüne Geçmesi Hedefleniyor!
Teknolojik bariyer sisteminde esneme payı yüksek tutuluyor. Böylece kaza yapan aracın yaklaşık 40 derecelik bir esneme payı ile savrulmadan kazayı en az hasar ile atlatması hedefleniyor. Tanıtımlarda da dikkatle incelendiğinde, bu bariyerlere çarpan araçların hızlarında ciddi bir düşüş ve kontrolden çıkmalarında büyük oranda iyileştirme meydana geldiği görülüyor. İfade edildiğine göre, Tüm Dünya’da kullanıma başlanması durumunda, bu teknoloji sayesinde yüzbinlerce kaza en az hasarla atlatılacak ve ölümlerin önüne bir nebze de olsa geçilecek. Türkiye’den de bazı firmaların birlikte çalışmayı teklif ettiği bu bariyer sistemi ülkemizde ilerleyen yıllarda görülebilir düşüncesindeyiz. Özellikle İstanbul trafiği için önemli bir teknoloji olduğunu söylemek mümkün.

BİR CEVAP BIRAK