Ana sayfa Bilim Telefon Molekülünden Kimlik Tespiti!

Telefon Molekülünden Kimlik Tespiti!

138
0
PAYLAŞ

Teknolojiye ayak uydurmak maalesef günümüzde pek mümkün görünmüyor. Bir biri ardına kafa karıştırıcı onlarca buluş ve yeni icada yetişmek neredeyse imkansız. Bunun son örneğine ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin saygın üniversitelerinden California Üniversitesi’nde rastlamaktayız. Bir grup bilim adamı tarafından yapılan bir araştırma, gündemi sarsacak gibi görünüyor. Araştırmaların sonuçları bir hayli düşündürücü ve acabalar ile dolu.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre artık tabiri caizse aldığınız nefese kadar her şeyden haberdar olunabilecek. Araştırma henüz son aşamaya gelmiş ve uygulamaya geçmiş değil ama, eğer telefonlara indirilen bu uygulama istenilen sonucu verirse, parmak izlerine ve kameralara belki de artık hiç gerek kalmayacak. Çünkü, bilim adamları, kullanılan parfümden tutun da, tırnak ojelerine, kişinin cinsiyetine ve hatta psikolojik durumuna değin onlarca özelliği sadece telefon moleküllerinden elde edebilecek.

İlk etapta bu durum sizi heyecanlandırabilir ama düşünsenize artık her şeyinizden haberdar olunabilecek ve sizin tüm kişisel özelliğinizi ele verebilecek bu teknoloji hayatınızı karartabilecek belki de tam tersi kim bilir. Araştırmacılar, şimdilik sadece klinik olaylarda kullanılacağını duyurduğu bu teknolojinin kimlerle ve hangi boyutta paylaşılacağına ise detaylandırmış değil.
Araştırma ekibinin başındaki isim Amina Bouslimani, bu uygulama sayesinde, kişinin saç şekli, saç kremi, kullandığı parfüm, kişisel hevesleri, içtiği kahve türü ve hatta depresyon tedavisi görüp görmediğini bile bilebilmenin mümkün olabileceğini ifade ediyor. Ayrıca, bunun hayat kurtarıcı olabileceğini de sözlerine ekliyor.

BİR CEVAP BIRAK