Ana sayfa Otomobil Tesla, Model 3’ün üretimine ara veriyor

Tesla, Model 3’ün üretimine ara veriyor

95
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz aylarda Tesla‘nın hisselerinde artarda yaşanan katı düşüş, Nisan ayında toparlanma ile beraber yatırımcıların yüreklerine su serpse de Tesla’nın geleceği ile ilgili haberler son bulmuyor. Son olarak  şirketin, Model 3 serisinin üretimini kısa süreliğine durduracağını açıklaması paniğe sebep oldu.

İlk kez BuzzFeed’in duyurduğu açıklamada, şirket CEO’su Elon Musk‘ın çalışanlarına konuya yönelik bir name gönderdiği belirtiliyor. Musk’ın  “otomasyonun iyileştirilmesi” için dört ila beş günlüğüne montaj hattının durduracağı da gelen bilgiler arasında.

Bu vaziyet şirket üzerinde menfi bir tablo çizse de,  Model 3 araçlarında üretimin durdurulması ilk kez yaşanmıyor. Zira geçtiğimiz Şubat ayında da elektrikli araba üreticisinin finansal geleceğinin en mühim belirleyicisi olan Model 3‘ün üretimi durdurulmuştu.

Üretime ara verilmesinin arkasında planlı bir cetvel var. Zira bir Tesla sözcüsünün TechCrunch’a yaptığı açıklamasında, bu durumun alışılmış olduğu ve  üretimdeki kesinti sürelerinin böyle üretim rampalarında yaygın olduğu bilgileri yer aldı.  Bu kesinti süreleri, otomasyonun iyileştirilmesi ve üretim oranlarının arttırılması için darboğazların sistematik olarak ele alınmasında kullanılıyor.

Bu arada yapılan açıklama, Elon Musk’ın geçtiğimiz günlere Tim Higgings’in tweetine verdiği yanıttan sonra gerçekleşmesi de gözlerden kaçmadı.

Yes, excessive automation at Tesla was a mistake. To be precise, my mistake. Humans are underrated.

— Elon Musk (@elonmusk) April 13, 2018

Musk, Tesla’nın üretim hattında daha çok insan çalışması gerektiğini söylemiş, robotlara gereğinden çok bağlı olarak,  insanların üretim hattında göz ardı edildiğini kabul etmişti.

2018’in ilk çeyreğinde rekor üretim

Geçtiğimiz Ağustos ayında Tesla, 2017 yılı sonunda haftada 5.000 Model 3 vasıta üreteceğini öngörmüştü. Ancak bu sayıyı tutturamayan Musk, haftalık 2500 tane Model 3 aracı üretebildiklerini açıkladı. Musk için Model 3 üretiminin önemi büyük. Zira şirketin yeni fon akışı sağlamasında Model 3 araçlarının üretimi mühim bir rol oynuyor.

Bu arada Tesla geçtiğimiz haftalarda resmi bir izah yaparak, şirketin 2018’in ilk çeyreğinde 34 bin 494 araba ürettiğini duyurdu. Tesla tarihinde rekor olarak kabul edilen üretim sayısında,  otomobillerden 24 bin 728 kadarının Model S ve Model X olduğu belirtilildi. Daha düşük eder segmentinde piyasaya sürülmesi beklenen  Model 3′den ise  9 bin 777 tane üretildi.

BİR CEVAP BIRAK