Ana sayfa Otomobil Tesla’dan Güneş Panelli Otomobil!

Tesla’dan Güneş Panelli Otomobil!

211
0
PAYLAŞ

Tesla Motors, elektrik ile çalışan otomobilleri ile adından söz ettirmişti. Yine fark yaratacak bir alanda adı sık sık duyulmaya başlanan Tesla’nın güneş panelleri ile entegreli araç üreteceği haberleri ise gündeme bomba gibi düştü. Buna göre Tesla motors, güneş enerjisinden faydalanacak ve motor aksanlarını bu enerjiye göre üretecek, hem de çok kısa bir zaman içinde.

Bilindiği gibi, bir çok araç üreticisi, dizel ve benzin yakıtları ile çalışan otomobil segmentlerini bırakıp yerine yenilenebilir enerjiye yönelik araç üretmek için bir biri ile çetin bir yarış vermeye başladılar. Son dönemlerin en çok konuşulan teknolojisi ise elektrik ile çalışan otomobil üretimiydi. Özellikle Londra sokaklarında 2015’te yüzde 98 olan benzin ve motorin ile çalışan otomobillerin oranı şu an %89’a düşmüş durumda ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu oranın yüzde 60’lara çekileceği düşünülmekte.

Proje Gelişim Aşamasında!
Tesla, günümüzde elektrik ile üretilen araçların yanında, güneş panelli araç üretimine de geçileceğinin sinyalini vermiş ve ilk prototipin çok kısa zamanda Otomobil Fuarlarında boy göstereceğini ilan etmişti. Yenilenebilir enerjinin diğer yakıtlardan daha sağlıklı olması ve geri dönüşümünün daha kolay olması Tesla’yı bu alana yöneltmiş gibi görünüyor. Bilindiği gibi 1 saatlik elektrik depolayan araç 300 litre yakıta denk gelen yolu kat edebiliyordu. Ama elektrik depolama santralleri ya da ofislerinin bu alana pek rağbet etmemesi sonucunda, bu proje günümüzde çok aktif olarak kullanılabilmiş değil. Oysa ki, güneş panellerinde herhangi bir dolum ofisi ya da merkezine ihtiyaç yok.

BİR CEVAP BIRAK