Ana sayfa Otomobil Tesla’nın geleceğini nasıl yorumlanıyor ?

Tesla’nın geleceğini nasıl yorumlanıyor ?

133
0
PAYLAŞ

Tesla hisseleri (TSLA) tarihinin en derin düşüşünü yaşıyor. Geçtiğimiz sene değeri nerdeyse 400 doları bulan hisselerin 260 dolardan işlem görmesi bazı Tesla yatırımcılarını kaygılandırıyor.  Öte yandan şirket mart ayında piyasalarda bugüne kadarki en fena anını yaşadı. Hisselerinde yüzde 25’lik bir düşüş yaşayan Tesla’nın var durumunu analistler ise farklı değerlendiriyor.

Morgan Stanley‘den analist Adam Jonas, pay senedi fiyatının 250 dolar civarına düşmesini bir satın alma fırsatı olarak değerlendiriyor. Jonas’un bu açıklaması, kendisinin Tesla üzerinde yarattığı umumi müspet tabloyu koruyor. Zira, Jonas geçtiğimiz sene Tesla’yı değerlendirirken 3 mühim noktaya parmak basmıştı. Ürüne yönelik talep, para tüketiminin hızı ve kapital piyasasının Tesla’nın iddialı büyüme planını finansa etmeyi ne kadar istekli oldukları konularının Tesla’nın geleceğini belirleyeceğini söylemişti. Bu konuda oldukça iyi niyetli olan Jonas, şu anda pay senetlerindeki bu düşüşü, eşit-ağırlıklı bir  pozisyon fırsatı olarak kullandıklarını söylüyor.

Ancak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Tesla’nın kredi notunu düşürmesi ile bu vaziyet şirketi ilerleyen dönemlerde fon bulma konusunda sıkıntıya düşürebilir. Öte yandan bilhassa Model 3 ile Tesla’nın beklediği satışı  yakalayamaması da ürüne olan talebi gözler önüne seriyor.

“Hedef fiyatının düşürülmesi için fırsat”

Ancak öbür bir analiz şirketi Nomura‘dan  Romit Shah konuyu biraz daha farklı ele alıyor. Shah, derecelendirmesinde Tesla’nın düşük fiyatlı hisselerini, hedef fiyatta rötuş için en müsait vakit olarak görüyor. Zira geçtiğimiz ay Tesla’nın hedef fiyatını 500 dolar olarak açıklayan şirket, hedef fiyatının 80 dolar düşürülmesini bir fırsat olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz ay, Tesla Model 3 üretimin, 2018 yılında Tesla hisselerinin en mühim lokomotif gücü olağını belirten Shah, son açıklamasında da bu analizini destekliyor. Rekabetin düşük olduğu elektrikli vasıta pazarında Tesla’nın bu sene yüzde 70’in üzerinde çizgi üstü bir büyüme ile Model 3 üzerinden ilerleyeceği tahmin ediliyor. Bu analiz ile Tesla hisselerine “Güçlü Al”  önerisi veriyor.

Wall Street’in Tesla ile ilgili eder hedefleri geniş anlamda değişkenlik gösteriyor. 2010’da halka arz edilen Tesla, geçtiğimiz sene Tesla Model 3‘ten beklediği satışı yakalayamamıştı. Şirket değerlerinin ağırbaşlı oranda düşmesine sebep olan bu olay, sonrasında ABD’de bir Tesla vasıta sürücüsünün ölümlü bir kaza yapmasından ötürü da Tesla hisseleri aka oranda menfi etkilemişti.

Nomura ve Morgan Stanley’in yorumlarının yanı sıra, Tesla’nın yakın bir gelecekte iflas bayrağını çekeceğine inanan alaliz şirketleri de var. Vilas Capital Management, müşterilerini Tesla’nın ‘şüphesiz iflasın eşiğinde olduğu’ konusunda uyarıyor. Vilas Capital Management yatırım yöneticilerinin öngörülerine göre Tesla  3 ay sonra iflas bayrağını çekecek.

BİR CEVAP BIRAK