Ana sayfa Otomobil Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor

Trafikte makas atanlara büyük ceza geliyor

65
0
PAYLAŞ

İçişleri Bakanı Soylu, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde vasıta kullananlarla ilgili yeni kanuni düzenlemeler hazırlandığını söyledi.

Trafikte tehlikeli vasıta kullananlar ve makas atanlara aka cezalar geliyor. 

Açıklama, Emniyet Umumi Müdürlüğünde düzenlenen “Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. 

Bakan Soylu, “Özellikle tehlikeli otomobil kullananlar, makas atanlar konusunda Hak Bakanımız, Bakanlığımız da fazla hassas, lüzumlu kanuni düzenlemeler hazırlanmaktadır” dedi.

Trafik kazalarının sektör temsilcileri, ilgili kuruluş ve kuruluşların ortak aklıyla ortaya koyacakları politikalar sayesinde azaltılabileceğine işaret eden Soylu, toplantının bu soruna katkıda bulunacağı düşüncesinde olduğunu sözlerine ekledi.

“ÜÇ ANA CAN KAYBI NOKTASI VAR”

Soylu, ülkede terör, uyuşturucu ve trafik olmak üzere üç ana can kaybı noktası bulunduğunu belirterek, bu sorunlarda sıfır can kaybı seviyesine ulaşmadan “başarılıyız” demenin doğru bir yaklaşım olmadığını anlatım etti.

Trafik konusunda en fazla önemsediği konunun can kayıplarını kanıksama olduğuna işaret eden Soylu, Bakanlık olarak “Trafik Güvenliği Uygulama Siyaset Belgesi” oluşturduklarını, bu doğrultuda görevli personel sayısı, teknolojik kabiliyetler ve birimler arasındaki entegrasyonu artırdıklarını anlattı.

YÜZE YAZILAN CEZA ORANI YÜZDE 32’YE ULAŞTI

Politika belgesi kapsamında hayata geçirilen maket trafik ekipleri uygulamasıyla maketlerin konulduğu bölgelerdeki kazalarda yüzde 17,5 azalma olduğunu belirten Bakan Soylu, yaptığımız çalışmalarla yüze yazılan ceza oranını yüzde 19’dan yüzde 32’ye, plakaya yazılan ceza oranını da 81’den 68’e çekmeyi başardıklarını aktardı.

Soylu, cezaların yüze yazılmasının artmasıyla tebligat masraflarının 2016’da 110 milyon iken geçen sene 83 milyona düştüğünü kaydetti.

Trafik kontrollerini artırdıklarına değinen Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“2016’ya göre 2017 yılında trafik ekiplerimizce yapılan kontroller, toplamda yüzde 27,4 oranında arttı. Buna enlem olarak, meydana gelen kaza sayısında ve 100 bin kaza ve araç başına ölüm oranlarında azalışlar elde edildi. 100 bin araca düşen ölüm sayısında 2008 yılını 100 olarak kabul edersek 2017 sonunda ulaştığımız rakam 52’dir. 100 bin nüfus başına düşen ölüm sayısı ise 2008’i 100 olarak kabul edersek 2017 sonu itibarıyla 74’e gerilemiştir.”

Soylu, trafik kazalarının sadece binde 5’inin otobüslerin karıştığı kazalar olduğunu, bu kazalarda hayatını kaybeden insanların sayısının ise tüm kazalarda hayatını kaybeden insanların yüzde 3,3’ünü oluşturduğunu bildirdi.

Otobüs kazalarının bilhassa 02.00-08.00 saatlerinde meydana geldiğine vurgu yapan Soylu, kazaların başlıca sebeplerinin uykusuzluk ve yorgunluk olduğunu, bunu engellemek amacıyla hususi denetimler yaptıklarını anlattı.

TRAFİK DENETLEME NOKTALARI OLUŞTURULDU

Soylu, konuyla ilgili 9 Nisan’da yeni bir uygulama başlattıklarına işaret ederek, “Kazaların yoğun olduğu güzergahlarda bilhassa otobüslere yönelik ve diğer araçlara yönelik trafik denetleme noktaları oluşturduk. İlk örneğini Amasya-Merzifon, Çorum-Osmancık D-100 ve D-750 karayolu üzerinde yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Belli bir plan dahilinde bu noktalarımızın da sayısını arttıracağız.” dedi.

Şehirlerarası otobüslerde sivil trafik polislerinin de kontrol gerçekleştirdiğini anlatan Soylu, bu şekilde geçen sene 3 bin 628, bu yılın ilk üç ayında ise 2 bin 836 kontrol yapıldığını kaydetti.

OTOBÜS DENETİMLERİNDE YÜZDE 63 ARTIŞ

Tüm otobüs denetimlerinde yüzde 63 artış gerçekleştirdiklerini ve bu denetimler sayesinde 2016 yılına göre 2017 yılında meydana gelen tüm otobüs kazalarında yüzde 12,4 azalış görüldüğünü vurgulayan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Ayrıca otobüs kazalarının yoğun olduğu gece 2 – sabah 8 arası yaptığımız bu denetimler sayesinde bu periyottaki kaza sayısında aslında fazla azalış sağlamadık yüzde 3,5. fazla daha fazla azalış sağlamamız lazımdı. Tekrar bu periyottaki can kayıplarında ise yüzde 11,1 oranında azalma elde ettik.”

Geçen sene meydana gelen kazalarda yoldan kaynaklanan kusurların oranının binde 8, araçlardan kaynaklanan kusur oranının ise binde 5 olduğunu anlatan Soylu, Medya Takip Projesiyle trafik konusunda yapılan hataların tespit edildiğini belirtti.

Soylu, en fazla kaza yapan sürücülere yönelik eğitimler verildiğini anımsatarak, Emniyet Umumi Müdürlüğü bünyesindeki Trafik Enstitüsü’nün Polis Akademisi Başkanlığı’na alındığını aktardı.

TRAFİK ENSTİTÜSÜ’NDE ÖZGÜN EĞİTİM VERİLECEK

Trafik konusundaki uzman personelin öbür birimlere geçmemeleri yönünde bilgilendirdiklerini kaydeden Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Trafik Enstitüsü sayesinde bu konuda onların (trafik polisleri) orijinal eğitim almasını sağlayacağız. Önümüzdeki günlerde 13 bin polisimiz var şu anda eğitimdeler. Bunlardan 3 bin tanesini trafik için ayıracağız, burada eğiteceğiz, Trafik Daire Başkanlığına alacağız, Başkanlıktan illere göndereceğiz. Yani bir daha oradaki trafik polisi memurumuzu bir taraftan bir tarafa nakledebilme imkanlarını da ortadan kaldıracağız. Bizim, onun yetişmiş, yetkin, tecrübeli haline ihtiyacımız var.”

FETÖ ile mücadele için trafik birimlerinden öbür birimlere personel aktardıklarını, yapılacak 10 bin alımdan da 2 bin polisin trafik birimlerinde istihdam edileceğini bildiren Soylu, trafik polislerinin kullanması amacıyla 284 tane yeni motosiklet alımıyla ve bu birimdeki personelin görünürlüğünü artırmak amacıyla kıyafetlerinde de düzenlemeye gidildiğini vurguladı.

Araç kullanırken cep telefonu kullanmanın menfi sonuçlara sebep olduğunu kaydeden Soylu, trafikte yapılan fena alışkanlıklara yenilerinin eklenmemesi gerektiğini anlattı.

BAKAN SOYLU SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN UYARDI: HER İHBARI DİKKATE ALIN

BİR CEVAP BIRAK