Ana sayfa Oyun Türk mühendislerin geliştirdiği mobil oyun dünya listelerine girdi

Türk mühendislerin geliştirdiği mobil oyun dünya listelerine girdi

85
0
PAYLAŞ

TÜBİTAK’ın desteğiyle Ege Üniversitesi Teknopark nüvEGE Kuluçka Merkezinde bilgisayar mühendisi 2 arkadaşın geliştirdiği “Sling Drift” isimli oyun, dünyanın birçok ülkesinde en fazla oynanan mobil oyun oldu.

İzmirli bilgisayar mühendisi 2 arkadaşın geliştirdiği “Sling Drift” isimli oyun, kısa sürede dünyanın birçok ülkesinde alaka gördü.

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okurken sözcük oyunu geliştiren 26 yaşındaki Mert Can Kurum, okuldan mezun olduktan sonra bir süre farklı firmalarda mobil oyunlar üzerinde çalıştı.

Kurum, 4 ay önce TÜBİTAK desteğiyle Ege Üniversitesi Teknopark nüvEGE Kuluçka Merkezinde “Ruby Games” isimli yazılım şirketi kurdu.

İlişkili Haberler

  • Türk mobil oyun şirketi Gram Games 250 milyon dolara satıldı

İnternetten tanıştığı kendisi gibi bilgisayar mühendisi olan 29 yaşındaki Zeren Tolga Kaçar ile kısa sürede 10 farklı oyun geliştiren Kurum’un “Sling Drift” isimli mobil oyunu, ABD menşeli Tastypill ile yapılan anlaşmayla Android ve IOS işletim sistemlerinde yayına başladı.

Türk mühendislerin geliştirdiği mobil otomobil oyunu, 6 gün içinde dünyanın farklı ülkelerinde 4 milyon şahıs tarafından indirildi. Oyun, 22 ülkede en fazla oynanan ilk 10 arasına girdi. İlk 2 günde bir milyona yakın indirme saha Türk mobil oyunu, ABD, İngiltere, Kanada ve Almanya’da ise en fazla oynanan oyunlar arasında yerini aldı.

“TASARLADIĞIMIZ OYUNU DÜNYA OYNUYOR”

Mert Can Kurum, yaptığı açıklamada, herkesin oynamasını istedikleri bir oyun geliştirme hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.

Oyunun prototipini 2 günde hazırladıklarını anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“Günde yaklaşık 1 milyon şahıs geliştirdiğimiz oyunu oynuyor. Böyle mühim bir hedefe fazla kısa sürede ulaştığımızı düşünüyorum. Bizim yıllardır amacımız ve hayalimiz buydu. Tasarladığımız oyunu dünya oynuyor. Şirketi kurduğumuz ilk günden beri ‘bir oyun yapalım bütün dünya oynasın’ diyorduk. Fazla gurur verici. Arkadaşlarımız ve tanımadığımız insanlar her gün oyunun skorunu yolluyor. Metroda giderken yanımızda oturanların bizim oyunumuzu oynadığına tanık oluyoruz. Onlara ‘bu oyunu biz yaptık fikriniz varsa söyleyebilirsin’ diyoruz.”

“ÇOCUKLUK HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM”

Kaçar ise böyle bir çalışmanın içinde bulunmaktan fazla mesut olduğunu söyledi.

Çok daha iyi oyunlar yapmayı hedeflediklerini anlatım eden Kaçar, “Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim. Herkesin parmakla gösterdiği firmada yaptığımız oyunlarla insanları eğlendirmeyi istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

BİR CEVAP BIRAK