Türk Telekom 5G test şebekesinde rekor kırdı! 5G test şebekesinde 4.5 Gbps üzeri hızlara ulaştı!

Türk Telekom 5G test şebekesinde rekor kırdı! 5G test şebekesinde 4.5 Gbps üzeri hızlara ulaştı!

Türk Telekom, 5G test şebekesi üzerinde Nokia ile birlikte bir deneme gerçekleştirdi. Türk Telekom 5G test şebekesinde rekor kırdı...

Türk Telekom rekorlarına bir yenisini daha ekledi. Dün başkentte bir deney yapıldı. Türk Telekom dünya rekoru kırdı. Türk Telekom, 5G test şebekesi üzerinde Nokia ile birlikte bir deneme gerçekleştirdi. Uzun süredir proje halindeki bu sistemi çok fazla dile getirmeyen Türk Telekom Yetkilileri tüm verileri açıkladı. Türk Telekom 5G test şebekesinde rekor kırdı.

Denemede, 4.5 Gbps üzeri hızlara ulaşarak dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Bu deneme ile 5G bağlantı hızını en yüksek düzeye taşıyan spektrum olan ‘Milimetre Dalga’ ile 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisini, 8 taşıyıcı akıllı telefonda deneyen ilk operatör Türk Telekom oldu.

Teknoloji 6G için kullanılması gerekiyordu

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, belirlenen teknolojilerin 6G kullanılması için planlanan teknolojiler olduğunu belirterek şunları söyledi; "Bu teknolojiler aynı zamanda 6G’de kullanılması planlanan ultra yüksek hız ve kapasite sağlayan ‘Terahertz’ sistemlerinin de olgunlaşması için köprü niteliği taşıyor” dedi.

Türk Telekom gerçekleştirdiği bu denemede 5G teknolojisini kullanarak Milimetre Dalga ile 8 adet 100MHz’lik bant genişliğine sahip taşıyıcı ile tek telefon üzerinden en yüksek 5G hızına ulaştı.

Deneme Ankara Genel Müdürlük Binası’ndaki İnovasyon Merkezinde yapıldı. 

Etiketler

Teknoloji  
Ömer Faruk

Teknoloji delisi