Ana sayfa Teknoloji “Türkiye roket sanayisinde yeterli bilgiye sahip”

“Türkiye roket sanayisinde yeterli bilgiye sahip”

53
0
PAYLAŞ

NASA Johnson Feza Merkezi Piroteknik Sistem Yöneticisi Oğuz, “Hayalim, Türkiye’de feza sanayisinin en azından alt yörüngeye uydu gönderebilecek bir füze sistemini geliştirmesi. Füze sanayisi bilgi seviyemizin yeterli olmadığı bir saha değil.” dedi.

Amerikan Milli Havacılık ve Feza Dairesi (NASA) Johnson Feza Merkezi Piroteknik Sistem Yöneticisi Sırrı Oğuz, hayalinin, Türkiye’de uzay sanayisinin en azından alt yörüngeye uydu gönderebilecek bir füze sistemini geliştirmesi olduğunu belirterek, “Roket sanayisi zor ama ulaşılması imkansız veya bizim bilgi seviyemizin yeterli olmadığı bir saha değil. Türkiye’de çok kıymetli mühendisler ve şirketler var.” dedi.

Oğuz, İnönü Üniversitesi tarafından Malatyalı İşadamları Derneği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesinin desteğiyle üçüncüsü 4-5 Mayıs’ta düzenlenen ROBOCOT 2018 İlim Şenliği’ne katılarak NASA’da edindiği tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.

Amerikan Milli Havacılık ve Feza Dairesi (NASA) Johnson Feza Merkezi Piroteknik Sistem Yöneticisi Sırrı Oğuz

Oğuz, yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldır NASA’da vazife yaptığını belirtti. İnsanlı feza araçlarının piroteknikten ateşleme sistemlerine kadar her aşamasının yönetiminden mesul olduğunu anlatan Oğuz, NASA’nın fazla geniş bir organizasyon ve farklı bölümleri bulunduğunu kaydetti.

NASA’da yürütülen Mars projesinin fazla ileri seviyede olduğunu bildiren Oğuz, “İnsansız araçların gönderildiği ve derin feza dediğimiz araştırmaların yapıldığı bir bölüm burası. Bu bölümde birkaç Türk var. Bu bölümde çalışmak için ABD vatandaşı olma zorunluluğu yok. Bunun dışında Cleveland ile Washington’daki bölümlerde de Türk arkadaşların bilimsel çalışmalarda yer aldığını görüyoruz.” diye konuştu.

“3. DÜNYA ÜLKELERİ ROKET ŞİRKETİ ARIYOR”

Oğuz, Türkiye’de feza sanayisinin geliştirilmesi gerektiğini dile getirerek, ülkede bunu yapabilecek fazla sayıda ilim insanı ve şirketin olduğunu kaydetti.

Hayalinin, Türkiye’de feza sanayisinin en azından alt yörüngeye uydu gönderebilecek bir füze sistemi geliştirmesi olduğunu anlatım eden Oğuz, şöyle devam etti:

“Roket sanayisi zor ama ulaşılması imkansız veya bizim bilgi seviyemizin olmadığı bir saha değil. Türkiye’de fazla kıymetli mühendisler ve şirketler var, ABD’de konferanslarda karşılaşıyoruz. Örneğin ROKETSAN ile birkaç kere iletişimim oldu, onlar bizim gururumuz oluyor. ROKETSAN ile Türkiye Havacılık ve Feza Sanayii’nin (TAI) mühendislik bilgisi kaliteli seviyede. İleriki yıllarda uzaya uydu gönderme projesine başlarız diye düşünüyorum. Sistemin getirisi fazla. Çünkü sadece kendi uydunuzu göndermiyorsunuz, 3. dünya ülkeleri devamlı uydu gönderecek füze şirketi arıyor.”

“10 YIL ROKET GELİŞTİRMEK İÇİN ÇOK UZUN BİR ZAMAN”

Roket teknolojisinin yeni olmadığını, belirli prensipleri bulunduğunu anımsatan Oğuz, Türkiye’de de füze teknolojisi konusunda yapılacak çalışmaların birçok bilimsel çalışmaya da kapı aralayacağını söyledi.

Oğuz, bu çalışmaların Türkiye’nin ilim iklimine de aka katkı sağlayacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Karar verilirse aslında 10 sene füze geliştirmek için fazla uzun bir zaman. Emekleyerek belli bir seviyeye geldikten sonra ileri devletlerin seviyesine gelmek mümkün. Bir şekilde bir yerden başlamamız lazım. Sadece uzaya uydu göndermek amacıyla değil, yapılacak çalışmaların getirisi ve ülkedeki ilim iklimine katkısı olacak. Örneğin bugün tencerelerde kullanılan teflon ilk feza çalışmalarının bir parçası olarak çıktı. Mikro fırınların buluş edilmesi de öyle. Feza çalışmaları tabii olarak yeni icatları ortaya çıkarıyor. Mühendisler bilinmeyeni bulmaya çalışıyor.”

BİR CEVAP BIRAK