Ana sayfa Teknoloji Uber sarhoş yolcuları yapay zeka ile tespite hazırlanıyor

Uber sarhoş yolcuları yapay zeka ile tespite hazırlanıyor

79
0
PAYLAŞ

Cep telefonu uygulamasıyla taksi hizmeti veren Uber, potansiyel yolcuların sarhoş olup olmadığını ölçen suni zeka teknolojisinin patent hakkını almak için müracaat yaptı.İlişkili Haberler

  • Çin’de televizyonda suni zekalı robot spiker
  • UBER yeni bir sektöre adım attı
  • Uber halka açılmaya hazırlanıyor

Yapay zeka teknolojisiyle, Uber uygulaması şöföre yolcunun yerini, telefonda yazıları ne kadar doğru yazdıkları, hatta telefonu hangi açıyla tuttukları gibi bilgileri geçiyor.

Böylece sarhoş alıcı almak istemeyen şöförlere muavin olunabileceği belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre Uber’e patent verilmesine karşı çıkanlar, teknolojinin korunmasız yolcuların tespitinde de kullanılabileceğini söylüyor.

ABD Patent Dairesi’ne yapılan başvuruya göre sistem “normal olmayan kullanıcı faaliylerini” ayrım edebiliyor.

SİCİLİ İYİ DEĞİL
Uber’in kişisel bilgileri toplama konusunda pek iyi bir sicili yok.

2014’te şirketin God View adlı yazılımla müşterilerin ve şöförlerin yerlerini gerçek zamanlı olarak izleyebildiği ortaya çıkmıştı.

Ayrıca 100 binden çok Uber şöförünün kişisel bilgilerine erişildiği belirlenmiş, daha sonra şirket yolcular ve şöförlerin mahremiyetini korumak için katı önlemler almıştı.

Uber’in kurucusu Travis Kalanick ise geçen sene Haziran ayında cinsel taciz suçlamalarının ardından istifa etmişti.

Amerikan CNN televizyonu ABD’de son dört yılda 100’den çok Uber şöförünün cinsel hücum ya da cinsel tacizle suçlandığını ve bunların 31’inin de hüküm giydiğini duyurdu.

Uber ise yayımladığı açıklamada “Daima şöförlerimiz ve yolcularımız için Uber deneyimini geliştirmek adına yeni teknolojileri deniyoruz. Birçok düşünce için patent başvurusunda bulunuyoruz ama bunların hepsi mahsul ya da özelliğe dönüşmüyor” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK