Ana sayfa Otomobil Uber Viyana’daki faaliyetlerini durdurdu

Uber Viyana’daki faaliyetlerini durdurdu

58
0
PAYLAŞ

Avusturya’nın başkenti Viyana’da faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararı aldı.

Avusturya‘nın başkenti Viyana‘da bir ticaret mahkemesinin, Uber firması hakkında, rekabete aykırı davranarak ticaret yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle ihtiyati önlem kararı alması sonrası şirket, faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararı aldı.

Uber firmasından yapılan açıklamada, mahkemenin firmaya ilişkin aldığı karar nedeniyle faaliyetlerin durdurulduğu belirtilerek, “Gelecek günlerde yoğun bir şekilde çalışarak, mahkemenin bizden beklediği şartları yerine getirmek için gayret sarf edeceğiz. Tahminimizce kısa bir süre içinde yeniden hizmet vermeye devam edebiliriz” ifadelerine yer verildi.

Mahkemenin, Uber firmasının, taksi ve hususi taşımacılık yasasının 36. maddesini ihlal ettiği, yasaya göre, Uber gibi hususi taşımacılık hizmeti veren firmalarda, araçların müşterilerini belirli bir yerden alıp, hizmet sonrası yine aynı bölgeye art dönmesi gerektiği, Uber’in bu kurala uymayarak rekabete aykırı devinim ettiği gerekçeleriyle ihtiyati önlem kararı aldığı anlatım edildi.

Uber firmasının, yasanın öngördüğü şartları yerine getirmesi gerektiği belirtildi.

Mahkeme ayrıca, bugünden itibaren Uber’e bağlı herhangi bir aracın laf konusu kurala aykırı hizmet vermesi durumunda, 100 bin avroya kadar nakit cezasına çarptırılabileceği bilgisini paylaştı.

Ülkede etkinlik gösteren Taksi şirketi ”40100”, bu yılın başında Uber firması hakkında, taşımacılık sisteminde rekabete aykırı davrandığı suçlamasıyla ticaret mahkemesinde dava açmıştı.

BİR CEVAP BIRAK