Ana sayfa Bilgisayar USB Bellekten Windows 10 Nasıl Kurulur?

USB Bellekten Windows 10 Nasıl Kurulur?

163
0
PAYLAŞ
Windows 10 Ürün Anahtarı Değiştirme
Windows 10 Ürün Anahtarı Değiştirme

Windows kullanıcılarının birçok kez format atma durumu ile karşı karşıya kaldıkları bilinir. Format atmanın birçok tekniği vardır. Bunlardan bir tanesi de USB bellek ile format atma tekniğidir.

USB bellek aracılığı ile Windows 10 temiz kurulum yapabilir sistemin tertemiz çalışması sağlanabilir. Windows 10 yükleme işlemine geçmeden önce mutlaka mevcut dosyaların yedeklerinin alınması gerekiyor. Aksi takdirde format ile tüm veriler silinecektir.

Aşama Aşama USB Bellekten Windows 10 Yükleme

Öncelikle Windows 7/8/8.1 yüklü bilgisayarlara Windows 10 medya aracının indirilmesi gerekiyor. Windows 10 medya aracının 32 Bit ve 64 Bit sürümleri mevcuttur. Hangisi uygunsa o indirilmelidir. İndirme işlemi bittikten sonra Windows 10 medya aracı çalıştırılır.

Uygulamanın açılması ile birlikte iki seçenek sunuluyor. Açılan seçeneklerden başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan sayfada Windows 10 için dil, sürüm ve mimari seçeneklerinden uygun olarak seçilerek ileri tuşuna basılır. Bu adıma gelindiğinde en az 4 GB olan USB belleğinin bilgisayara takılması gerekiyor. USB belleği bilgisayara takılır ve USB flash sürücü seçeneği işaretlenerek ilerlenir. Bu işlem ile birlikte Windows 10 indirme işlemi başlayacaktır. Yaklaşık olarak 3 GB boyutunda bir indirme işlemi gerçekleşecek. İşlem bittiğinde bilgisayar uyarı verecek ancak USB belleğinin bilgisayardan çıkartılmaması gerekiyor.

USB Bellekten Windows 10 Kurmak İçin BİOS Ayarı Nasıl Yapılır?

Bunun için öncelikle bilgisayar yeniden başlatılarak BİOS ayarlarına girilir. Açılan sayfada Boot Settings sekmesine tıklanması gerekiyor. Burada yer alan first boot device bölümünün karşısına USB olarak seçilir. Bu seçim yapıldıktan sonra BİOS ayarları kaydedilerek sistem yeniden başlatılır. Sistemin yeniden başlaması ile birlikte bilgisayar USB belleğini baz alarak çalışacaktır. Bilgisayar açılmaya başladığında USB belleği içerisindeki Windows 10 sürümünün kurulumu ile başlayacaktır.