Ana sayfa Bilim Uzay Bilimi İçin Yeni Proje!

Uzay Bilimi İçin Yeni Proje!

119
0
PAYLAŞ

Uzay bilimi nedir derseniz gök cisimlerinin fiziksel, kimyasal vs. özelliklerini açıklamak üzere inceleyen bilim dalıdır deriz. Dünya da yer sorununun arttığı günümüzde uzayda yer arama çalışmaları başladı. Gezegenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen dünya halkları ise çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Nasa’nın Çalışmaları
Nasa tarafından 1 milyar dolar maliyetle tamamlandı. Juno Jüpiter’in yörüngesine girecek ilk araç olma özelliği taşıyor. 5 Temmuz 2016 günü Nasa Juno’nun bilimsel çalışmalara 2 ay içinde başlayacağını belirtti. Jüpiter kalın bulut ve gaz tabakasıyla kaplı olduğu için yeterli bilgi alınamadı, bu özelliği bilgi akışını sınırladı.

Jüpiter’in ana çekirdeğinin ise katı mı gaz mı olduğu hala anlaşılamadı. Juno bu bakımdan Jüpiter’in daha derin noktalarından bilgi almaya çalışacak. Bu araştırma ile gaz halindeki gezegenlerinin hangi özelliklere sahip olduğu saptanmaya çalışılıyor. Aracın üzerinde çok sayıda güneş paneli ve kamera var. Araç basketbol sahası büyüklüğünde.

Jüpiter ve Juno İlişkisi
Juno ise kelime anlamı olarak Yunan mitolojisinde Jüpiter’in eşini ifade eder. Juno uzay aracı dünyadan gönderilişinin 5. Yılında tutunu tamamladı. Gezegene 5000 km yaklaşabilecek ve görev süresi boyunca Güneş’in etrafında 32 tur atması hedefleniyor. Araç 2018 yılına kadar Jüpiter de bulunacak. Jüpiter de ne olduğu bilinmeyen kırmızı leke var. Araç sayısında kırmızı bölgenin de ne olduğu çözülecek. Uzay bilimi belgeselleri ise bu şekilde artmaya devam edecek.

BİR CEVAP BIRAK