Ana sayfa Bilim Uzunluğundan 6 Kat Mesafeyi Zıplayarak Geçen Örümcek

Uzunluğundan 6 Kat Mesafeyi Zıplayarak Geçen Örümcek

170
0
PAYLAŞ

Örümcekler çoğu insan için korkutucu ve örümcek fobisi (araknafobi) dünyada oldukça yaygın. Ülkemizde pek rastlanmasa da çok çok zehirli ve ölümcül derecede ziyan veren örümcek türü var. Bu da genetik hafızamız sayesinde onlara her vakit temkinli yaklaşmamıza neden oluyor. Manchester Üniversitesi’nde görevli bir öbek ilim insanı ise korkmak yerine bir örümceği eğitmeyi tercih etmişler.

Kim adındaki bu örümcek, phidippus regius türüne ait ve oldukça zararsız. Üstelik son radde sevimli görünüyor. Ancak tekrar de üzerimize birdenbire zıplayan bir örümceği hiç birimiz hoş karşılamayız. Kim’in ait olduğu tür zaten zıplama yeteneği ile meşhur ve bu konuda oldukça başarılılar. Ancak Kim bu yeteneğinin üstüne bir de özel bir eğitim almış. Kendi boyunun 6 misli mesafeden karşıya kolayca atlayabiliyor. İnsanlar ise en çok kendi boylarının 1.5 misli mesafeyi zıplayabiliyorlar. 

Bir Çocuğu Saniyeler İçinde Öldürecek Zehre Sahip Örümcek

Tabii ki bu eğitim keyfi değil ve ilim insanları örümceklerin zıplama mekaniklerinin nasıl olduğunu araştırıyorlar. Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre ise örümcekler zıplarken bacaklarını uzatmak için hidrolik basınç kullanıyorlar ve atlayış gerçekleşirken vücut ağırlıklarının beş misli bir basınç meydana geliyor. Aynı zamanda Kim’in yukarıdan gerçekleştirdiği atlayışlarda çok daha hızlı ve rahat olduğu da ortaya çıkmış ve örümceklerinn yaygın olarak yaptıkları da aslında bu.

Bilim insanları örümceklerin atlama kabiliyetini daha rahat anlayabilmek ve taklit edebilmek için bir tür robotta tasarladılar, ancak elde edilen sonuçlar makinelerin henüz doğanın verdiği yetenekler ile mücadele edecek güce ulaşamadığını gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK