Ana sayfa Teknoloji Venüs’ü İncelemek İçin İlk Adım atıldı

Venüs’ü İncelemek İçin İlk Adım atıldı

81
0
PAYLAŞ

Venüs; Güneş’e uzaklığı, yüzölçümü ve kütlesi bakımından gezegenimize çok benziyor, üstelik bize en yakın gezegen de o. Hal böyle olunca da NASA ve pek çok feza ajansının bir gözü bu gezegendeydi ancak korkunç atmosferi Venüs’ü yavaş yavaş hafızalardan silmişti. Ama geçtiğimiz aylarda NASA, bir proje üzerinde çalıştıklarını bildirdi; Venüs’ün atmosferinde asılı kalan ve yaşam belirtisi arayan bir üs.

İlk bakışta çok fütürist gelse de proje hayli yankı yaptı çünkü Venüs’de diri yaşam formu olmasına ihtimal veriliyordu ve her ne kadar o teknolojiye henüz sahip olmasak da istikbal için son radde mantıklı kaynaklara dayanan bir çalışmaydı.

Venüs Gezegeninin Fazla Az Bilinen En Enteresan 3 Özelliği

Son gelen haberlere göre de NASA, sunduğu projeyle bire bir aynı olmasa da hedefini gerçekleştirecek hava araçlarını oluşturmak için insansız hava sistemleri  konusunda uzmanlaşmış Boulder merkezli bir şirket olan Black Swift Technologies ile işbirliği yapacağını açıkladı. NASA’nın önceden duyurduğu ancak ‘insanlı’ araştırmaları esas saha projenin bir benzeri, insansız araçlarla gerçekleştirilecek ve elde edilen sonuçların oldukça tatmin edici olacağı tahmin ediliyor.

Eğer proje başarılı olursa hem Venüs’e dair ‘tabanında su olması ihtimali’ değerlendirilecek hem de atmosferin yukarı noktalarında, bulutların üstünde olmasına ihtimal verilen organik yaşam arayışları aydınlatılmış olacak. Venüs’ün asidik bulutlarının en üst katmanlarındaki koşullar Dünya ile büyük benzerlik gösteriyor ve bu da organik yaşam arayışı için müsait bir saha olduğunu gösteriyor.

İlim İnsanlarına Göre Venüs, Yaşam Aramak İçin Mars’tan Daha İyi Bir Seçenek

Ancak araçları tasarlayacak olan şirket için en zorlayıcı şart katı rüzgarlar. Tekrar de ekip, lüzumlu bilgiler ışığında müsait aracın tasarımının gerçekleştirileceğinden son radde emin. Şayet her şey yolunda giderse, bir kaç yıl içinde Venüs’ün geçmişte yaşam olan bir gezegen olup olmadığına kadar pek çok şey öğreneceğiz.

BİR CEVAP BIRAK