Ana sayfa Bilgisayar Verilerin Saklanması Mümkün Mü?

Verilerin Saklanması Mümkün Mü?

165
0
PAYLAŞ

11 ve 12 Ekim arasında Türkiye içerisindeki ilk Gizlilik Sempozyumu yapıldı. 1. İstanbul Gizlilik Sempozyumu; İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlendi. Sempozyum sırasında oldukça önemli kişilerin varlığı dikkat çekti. Bilgi Üniversitesi’nin Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstütisi buna ek olarak İnternet ve Toplum Araştırma Merkezleri Global Ağı ile iş birliği içerisinde gerçkeleştirdiği Sempozyum’dan büyük yarar elde edildiğini söylemek mümkün.

Sempozyumun Teması Veri Korumaydı

Sempozyumun teması henüz düzenlenmeden davetlilere duyurulmuştu. Veri Koruma ve yanı sıra İnovasyon Sempozyumun ana temasıydı. Sempozyum; Grand Pera Taksim bölgesinde düzenlendi.

Sempozyum sırasında Avrupa’da elde edilen bilgiler ve gelişen teknoloji de sıklıkla ele alındı. En fazla değinilen konulardan birisi ise veri gizliliği oldu.

Yeni Dönemde Verilerin Saklanması Mümkün Mü?

Birçok kişinin verileri ile ilgili gizlilik duyduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Pentagon için dahi gerilimli bir süreç yaşanmıştı. Birçok çalışanın kişisel bilgileri İnternet korsanları tarafından ele geçirilmişti. Hal böyle olunca son dönemde verilerin gizliliği ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Veri gizliliği özellikle büyük firmalar ve birçok kişinin maddi hesapları için önemli.

Sempozyum sırasında ise kişilerin dikkatli olmak zorunda olduğu belirtildi. İnternet ile iç içe yaşadığımız bu dönemde tedbir almamız mümkün ancak verilerin tamamının saklanması mümkün değil. İnternet ulaşımı olan bir bilgisayar, ardından verileri paylaşmaya açık bir kaynak haline geliyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen firmaların özellikle saldırılardan koruyan ve sürekli güncellenen yazılımlardan yararlanması öneriliyor.

BİR CEVAP BIRAK