Ana sayfa Gündem Visa Kartlar Gelecekte Şifresiz Kullanılacak!

Visa Kartlar Gelecekte Şifresiz Kullanılacak!

132
0
PAYLAŞ

Nakit paranın yerini kredi kartları almaya başladı. Acil nakit ihtiyaçlarında büyük kolaylık sağlayan kredi kartları, yapılan harcamalarda bonus da vermeye başlayınca; birçok insan tarafından tercih edilmeye başlandı. En çok kullanılan Visa Kartlar, gelecekte tamamıyla şifresiz kullanılacak.

Günlük alışverişlerde kullanılan kağıt veya madeni paralar, yavaş yavaş yerini kredi ve banka kartlarına bıraktı. Hem banknotların fazla yer kaplaması, hem de kaybolma riskine karşı banka kartları ve kredi kartları oldukça popülerleşti.

Kullanılan kartların hemen hemen %70’inde görünen “Visa” isimli şirketin ürün müdür olan Axel Boye – Moller, gelecekte Visa kartların tamamıyla şifresiz kullanılabilecek olduğuna dikkat çekti.

Finansal kuruluşların daha önceleri gerçekleştirdiği veri alışverişlerinin 10 katı veri alışverişi yapmakta olduğu ve yapay zekanın da her geçen gün gelişerek hemen hemen her sektörde baş göstermesiyle birlikte ekosistemin her geçen gün çok daha güvenli bir hal aldığı ifade edildi. Boye – Moller bu sunulacak teknoloji ve yenilikle birlikte sık sık unutulan veya çalınma riski bulunan şifrelerin gelecek 5 yıllık süre içerisinde tamamıyla ortadan kaldırılabileceğini ifade etti.

Biyometrik güvenlik önlemlerinin kartlardaki şifreleri tamamıyla ortadan kaldırma noktasında oldukça büyük rolü olduğunu dile getiren Boye – Moller, sistemin hala çok sayıda güvenlik katmanına ihtiyacı olduğunu; bu sebepten dolayı çok detaylı ve titiz bir çalışmayla devam ettirildiğini anlattı.

BİR CEVAP BIRAK