Ana sayfa Otomobil Volksvagen’in Retro Otomobili “Vosvos Beetle”ın Üretimi Durduruldu!

Volksvagen’in Retro Otomobili “Vosvos Beetle”ın Üretimi Durduruldu!

322
0
PAYLAŞ

Dünyanın en ikonik arabaları arasında yer alan Volkswagen Beetle’ın üretimi durduruldu. Son Beetle ise bugün üretim bandından indirilerek pazara çıktı.

Dünyanın en popüler otomobillerinden birisi olan Volkswagen Beetle, ülkemizde çok fazla hayran kitlesine sahip olan bir araç olarak öne çıkıyor. Türkiye’de “tosbağa” “vosvos” gibi farklı isimlerle anılan söz konusu aracın üretimi 80 yıldan fazladır devam ediyor.

Volkswagen’in söz konusu ikonik modeli 1996 yılından günümüze kadar sadece Meksika fabrikasında üretilmeye devam etti. Aracın farklı modellerinden üretilen sayısının ise toplam olarak 21.500.000 olduğu açıklandı.

Beetle, ilk olarak yıl 1938’de Nazi Almanya’sında üretilmişti. VW’i esas üne kavuşturan ise Herbie isimli fil olmuştu. Hemen sonrasında özellikle hippi ve beat kuşağının tamamının bayrak arabası olmuştu.

Aracın 2.nesli 1998 yılında üretilmeye başlarken, 2012 yılında da yapılan ikinci ve son değişimle birlikte 3.nesil Beetle’lar yollarda yerini aldı. Meksika’nın Puebla şehrinde yer alan fabrika, Latin Amerika pazarının en devasa otomobil üreticilerinden biriydi. Fabrika artık Kuzey Amerika Pazarı için SUV araç üretimi de yapacak.

BİR CEVAP BIRAK