Ana sayfa Gündem Volkswagen 662.000 Aracı Geri Çağırdı! Sorun Farlar…

Volkswagen 662.000 Aracı Geri Çağırdı! Sorun Farlar…

154
0
PAYLAŞ

Volkswagen yasalar tarafından kesinlikle yasaklanmış olan “ayarlanabilir far” özelliğine sahip toplam 662.000 aracı geri çağırdı. Araçların far özelliği değiştirilecek.

ABD’de satışı yapılan araçların çok fazla standartı bulunuyor ve araç üreticiler bu standartların üzerine çıkamıyor. Federal Motor Güvenlik Standartları kapsamında belirlenen standartlara aykırı herhangi bir durum olduğunda anında müdahale ediliyor. O özelliği sahip olarak üretilen tüm araçlar geri çağrılıyor.

Volkswagen’de yine bu yasalara aykırı araç ürettiği için 2018 – 2019 model Atlas SUV araçları ve 2012 – 2020 model Passat Sedan araçlarını geri çağırdı. Araçların far ayarlanma özelliği pasif edilerek geri teslim edilecek.

Başka ülkelerde lüks olarak sayılan ayarlanabilir farlar, ABD’de tamamen yasaklanmış durumda. Araç farlarının yatay bir şekilde dizilmesi de yine ABD yasalarınca yasaklanmış durumda.

Volkswagen dev filoyu geri çağrırken, bir yandan da far sorununa nasıl çözüm bulacağıyla ilgili AR-GE çalışmaları yapıyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklama kapsamında en mantıklı ve uygulanabilir çözümün, far ayar düğmelerinin tekrar düzeltilemeyecek şekilde bozulması olarak sunulduğu iddia ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK