Ana sayfa Otomobil Volkswagen Ralli’den Çekiliyor!

Volkswagen Ralli’den Çekiliyor!

186
0
PAYLAŞ

Önceki yazılarımızda Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelere arasındaki ekonomik restleşmelere değinmiştik. İki dev ülke olan ABD ve Almanya arasında ciddi ekonomik hamleler sonrası, bir çok tanınmış dünya devi kategorisindeki firmalara ve kurumlara ciddi cezalar kesilmişti. Bu karşılıklı restleşmeler spora da yansımış ve son olarak ABD, Almanya’nın otomotiv devi Volkswagen’e geçtiğimiz günlerde 10 milyar dolarlık bir ceza kesmişti. Yaklaşık 32 milyar TL’lik bu borcu “emisyon ölçümü” olarak cezaya yansıtsa da altında bir takım siyasi hamleler yatmaktaydı. Volkswagen bu tutum sonrasında, Ralli yarışlarından çekilebileceğini açıklamış ve hisselerinde küçük çapta da olsa dalgalar meydana gelmişti.

Audi’den sonra bir başka dev olan Volkswagen’in yine Almanya markası olması bir tesadüf olamazdı. Ama bunun henüz çekilecek kartların yanında hiçbir şey olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü, Almanya tüm spor müsabakalarından tek taraflı olarak vazgeçebileceğini tehdit vari bir şekilde dile getirmeye başladı.

Toyota’nın uzun bir süre sonra tekrar Dünya Ralli Şampiyonasına gelecek olması sonrası heyecan meydana gelse de Volkswagen’den gelen bu haber pek de hoş karşılanmadı. Volkswagen, bilindiği gibi son 4 yılda 1. Gelmiş ve tüm rekorları alt üst etmişti. Buna rağmen Dünya Ralli Şampiyonasında ayrılmayı planlamasının altında daha derin şeyler aramak mümkün. Bizi ilgilendiren taraf elbette ki bu değil. Ama güzel haberler de yok değil. Çünkü ortada henüz resmi bir karar yok ve aynı zamanda, Volkswagen diğer alıcılar için Ralli araçları üretimine devam edeceğini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK