Ana sayfa Sağlık Vücudumuzun Kanserli Hücreleri Yemesini Sağlayan İlaç

Vücudumuzun Kanserli Hücreleri Yemesini Sağlayan İlaç

92
0
PAYLAŞ

Kanserin gün geçtikçe yaygınlaşmasıyla beraber ilim insanlarının da bu yöndeki çalışmaları giderek artıyor. Ilim insanlarının son icadıysa vücuttaki kanserli hücreleri yiyen ve yok eden özel bir ilaç oldu.

Beyin Kanserinin Sonunu Getirecek Beklenmedik Panzehir: Çocuk Felci Virüsü

Geliştirilen ilaç, histiyosit adlı ak kan hücrelerinin etkinliğini artırarak; bağışıklık sistemi, histiyositi istenmeyen ‘yabancı işgalci’ hücreleri yiyip yok etmek için kullanıyor. Bir tıp dergisi olan Nature Biodemical Engineering, ilacın fareler üzerinde yapılan testlerde müspet sonuçlar verdiğini açıkladı. Tedavinin göğüs ve ten tümörleri üzerine etkili olduğu kaydedildi.

İzmirli İki İdadi Öğrencisi, Kanserin Erken Teşhisi İçin Geliştirdikleri Proje İle Dünya 3.sü Oldular!

İlacı üreten ABD’li ilim insanları, tedaviyi insan denekler üzerinde de kullanmayı hedeflediğini söyledi. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Dr. Ashish Kulkarni öncülüğünde yapılan çalışmalar iki yönlü olarak ilerliyor. Birincisi, kanser hücrelerinin saklanmasını ve histiyositlere ‘beni yeme’ sinyalinin gönderilmesini durduruyor. İkincisi ise tümörlerin histiyositlere uysal olmalarını söylemesine mani oluyor.

Araştırmacılar, bu tedavinin öbür kanser türleri için de kullanılma olasılığının bulunduğunu belirtiyor.

BİR CEVAP BIRAK