Ana sayfa Mobil Whatsapp Mahkemelik Oldu

Whatsapp Mahkemelik Oldu

47
0
PAYLAŞ
whatsapp mahkemelik oldu4
whatsapp mahkemelik oldu4

Tüketiciyi Koruma Birliği Almanya’da , mesajlaşma  servisi WhatsApp’in verilerini Facebook ile paylaştığı gerekçesi ile şirketen davacı oldu.

Tüketiciyi Koruma Birliği  yaptığı  açıklamada WhatsApp‘ın geçen Ağustos ayında değiştirilen kullanıcı ve veri koruma düzenlemeleri temelinde kısmen yasalara aykırı olarak topladığı ve sakladığı kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaştığını belirterek yasalara aykırı davrandığını öne sürdü.

“Facebook Sözünde Durmadı”
WhatsApp geçen yılın Ağustos ayı sonlarında kulannıcıların telefon numaralarını ve şahsi bilgilerini  Facebook hesapları ile ilişkilendirilecegini bileceğini bildirmişti . Ayrıca kullanıcıların  ne sıklıkta sohbet ettiklerini ne sıklıkta çevrim içi olduklarının  bilgisinin de Facebook’la paylaşılacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor, kişilerin bu verilerin yardımıyla Facebook için daha fazla reklama yer vereceği ve arkadaşlık önerisi hizmeti için önemli olduğu gerekçesi ortaya atılmıştı.

Tüketiciyi Koruma Birliği  ise bu dataların, kullanıcıların Facebook hesabı bulunup bulunmadığından farkı olmaksızın paylaşıldığını söyledi.

Tüketiciyi Koruma Birliği avukatı ve temsilcisi Carola Elbrecht, Facebook 2014 – 2015  yılları arasında iki servis arasında kullanıcı verilerinin paylaşılmayacağını  bildirmişti. Ancak bu sözün bozulması pek uzun sürmedi” diye konuştu.

Tüketiciyi Koruma Birliği , açtığı davayla paylaşılan tüm kullanıcı verilerinin kalıcı olarak silinmesini talep ediyor.

Facebook geçen aylarda veri koruma birimlerinin müdehalesi ve Tüketiciyi Koruma Birliği nin uyarısıyla Avrupave asya’daki WhatsApp kullanıcılarının verilerinin kullanımının geçici olarak kullanmayı bıraktıklarını açıklamıştı.

Davanın hangi netice ve sonuçla açıklanacağı merak konusu olarak bültenimize yansıdı yakın dan takip ederek bilgilendirmeye devam edecegiz.