Ana sayfa Mobil Whatsapp Yedekleri Silinecek! Elinizi Çabuk Tutun…

Whatsapp Yedekleri Silinecek! Elinizi Çabuk Tutun…

56
0
PAYLAŞ

Whatsapp kullanıcıları için önem seviyesi yüksek bir haber geldi. 12 Kasım 2018 tarihinde Whatsapp ve Google, Android yazılım sistemini kullanmakta olan kullanıcılarının Google Drive üzerinde depolanmakta olan eski Whatsapp Sohbet ve medya yedeklerinin tamamını ortadan kaldıracak.

Google ve Whatsapp arasında gerçekleştirilen anlaşma 12 Kasım tarihinde yürürlük dahilinde olacak. Eski Whatsapp konuşmalarınıza elveda deme vakti…

Whatsapp ve Google arasında gerçekleştirilen anlaşmaya göre 12 Kasım 2018 tarihi itibarıyla sohbet ve medya yedeklerinin tamamı Google Drive kotasını esir almayacak. Ama bundan sonraki 1 aylık süreç içerisinde Whatsapp ve Google, Android kullanıcılarının Google Drive üzerinde yedeklenen eskiye dönük yedeklerini silecek.

Telefon belleğinde bulunan yedeklemelere herhangi bir müdahale bulunmayacak. Eğer eski yedeklemelerin silinmesini istemiyorsanız, bu hususla ilgili birkaç öneri bulunuyor.

iOS Kullanıcıları Etkilenmiyor

Yedeklerini iCloud üzerinden gerçekleştiren iOS kullanıcıları alınan bu karardan etkilenmiyor. Fakat Android kullanmakta olan Whatsapp kullanıcıları için Google Drive otomatik bir şekilde 1 yıldır güncellenmeyen Whatsapp yedeklerini direkt olarak ortadan kaldıracak.

Bu kullanıcılar eğer 12 Kasım tarihinden önce yedeklemelerini güncellemezse, veri kaybı yaşayacaklar. Bu yüzden Whatsapp mesajlarınızı manuel olarak bir kez daha yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde tamamı silinecektir.

Siber Güvenlik Uzmanlarından Uyarı Geldi

Android için Whatsapp’ın kullanıcılarının sohbetlerini Google Drive’a herhangi bir ücret ödemesi yapmadan yedekleyebilecek olduklarını açıklayan Siber Güvenlik Uzmanları, bunun eski yedeklere zarar verebileceğine dikkat çekti.

Whatsapp’ın önde gelen ve devrim niteliğinde hizmetlerinden biri olan uçtan uca şifrelenmiş mesajlara alışan kullanıcıların Whatsapp mesajlarının bir kez uygulamadan ayrıldıktan sonra ister Drive, isterse farklı bir platformda depolanması önem arz etmiyor. Çünkü artık bu özellikle birlikte mesajlar korunmayacak.

Yedeklerin Silinmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Android kullanıcıları veri kaybı yaşamak istemiyorlarsa Whatsapp’a girerek Menü – Ayarlar – Sohbetler – Yedekleme bölümüne girmeleri gerekiyor. Ardından ise yedeklemelerini tekrardan yaparak güncelleştirmeleri gerekmekte.

Aynı zamanda Google Drive’da Whatsapp mesaj yedekleri belirli yer kaplıyordu. Buda sizin Google Drive’da daha az kullanmanıza sebep oluyordu. Whatsapp ve Google arasında yapılan anlaşma sonucunda artık Google Drive’da Whatsapp yedekleri yer kaplamayacak. Yani Drive alanını daha fazla kullanabileceksiniz.

 

12

BİR CEVAP BIRAK