Ana sayfa Bilim Yapay Zeka Çağ Atlıyor!

Yapay Zeka Çağ Atlıyor!

182
0
PAYLAŞ

Sentetik nöronlar ile birlikte yapay zekaya kavuşan motorlar, yarı geçirgen materyallerin birleşimi ile birlikte diferansiyel denklemleri dahi normal bir insandan 960 kat daha hızlı çözebilir hale geldi. Bu da yapay zekanın hangi boyutlara ulaştığını gözler önüne seriyor.

Uzmanlar, bu sentetik nöronların normal insanda bulunan milyarlarca nöron yerine sadece 49 adet olduğunu ifade ediyor. 50. Nöronun eklenmesi sonucunda, daha karmaşık diferansiyel denklemleri dahi çözebileceği inanılan yapay robotların kendi kafalarına göre hareket edebileceğinden endişe ediliyor. Kompleks dalga boylarının gözlendiği nöron aksanları, herhangi bir dış etkiye gerek kalmadan robotların yaklaşık 17 tepkiye karşı verdikleri cevabı gözlediklerini ifade eden Princeton Üniversitesi çalışanları, yapay zekanın çağ atladığını ifade ediyor.

Princeton Üniversitesi bilim adamlarının gözlemledikleri bir diğer şey ise, lazer ışınlarının 17 tepkiden 12’sine müdahale edebildiği ama geri kalan 5 tanesine müdahale edemedikleri gerçeği. Bunun ilerleyen dönemlerde başta Savaş alanında kullanılması durumunda, bir faciaya neden olabileceği biliniyor. Tepkilerin tümünün kontrol altına alınamaması, gezegenimizi kendi ellerimizle yarattığımız varlıklara teslim edebileceğimiz anlamına gelebilir. Bu da dünyanın sonu demek!

Yapay zekanın şimdilik prototip aşamasına geldiğini ve daha da belirgin hale gelmesi için uzun bir zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden araştırmacılar, bunun devlet kontrolünde olması gerektiğini ve kişi ya da kurumlara bırakılmaması gerektiğini belirtiyor. Aksi durumda, yapay zekanın insanlığın sonu olabileceğini de belirtiyorlar.

BİR CEVAP BIRAK