Ana sayfa Teknoloji Yapay Zeka, Nefes Kokusundan Hastalığı Tespit Edebilecek

Yapay Zeka, Nefes Kokusundan Hastalığı Tespit Edebilecek

84
0
PAYLAŞ

İngiliz ilim insanları, suni zekaya insan nefesini koklamayı ve bünyesindeki hastalık habercisi işaretleri tanıyabilmeyi öğretiyor.

Loughborough Üniversitesi’nin veri bilimi grubu, bu görev için birtakım matematiksel modeller geliştirdi. Söz konusu modeller sayesinde suni zeka, insan nefesinde var olan yüzlerce bileşik arasında bazen kanser çeşitlerini henüz erken aşamalardayken saptayabilecek.

Havada bir hayli az miktarda bulunan maddeleri saptayabilen duygulu cihazlar, uzun süredir, bazı laboratuvarlar tarafından kullanılıyor. Ve hastalıkların erken tanısında da bu teknolojiden yararlanılabilmesi adına birtakım çalışmalar yürütülüyor. 

Fakat var çalışmalar, verinin uzmanlar tarafından ele alınması ve incelenmesini gerektirdiği için, basit ve süratli değil.

İnsan nefesinden hastalıkları saptamak maksadıyla akademisyen, doktor, hemşire, radyologlardan oluşan bir ekip, kanser tedavisi gören hastalardan soluk örnekleri topladı. Sonra da bu örnekler kimyagerler ve bilgisayar bilimcileri tarafından analiz edildi. 

İlk çalışmada, ‘aldehitler’ olarak tanımlanan, çoğunlukla hoş bir kokunun eşlik ettiği ama aynı zamanda stres kaynaklı hastalıklarla bağlantılı olan bir kimyasal grubu tanımak üzerine odaklanıldı.

Yapay zeka, önceden uzmanlar tarafından yapılan ve saatler süren soluk örneklerini sadece birkaç dakika içinde analiz edebildi.

Süreç hem daha az maliyetli, hem de neticeleri bakımından daha güvenilir. Ayrıca suni zeka daha çok numuneyi analiz ederken, bilgiyi de edinerek zamanla geliştiriyor.

Dahası bu teknoloji, herhangi bir özel maddenin tanınmasıyla da sınırlı değil.

BİR CEVAP BIRAK