Ana sayfa Teknoloji Yaşamın Başladığı Tarih Bulundu!

Yaşamın Başladığı Tarih Bulundu!

163
0
PAYLAŞ

Araştırmacıların yaklaşık 100 yıldır sorgulaya geldikleri bu konu halen tam olarak ispatlanamasa da, 220 milyon yıl olarak kabul edilen yaşamın milyarlarca yıl olduğu tespit edildi. Zira, Grönland Jeofizik mühendislerince yapılan bir kazıda, kayalıkların üzerinde heyecan verici bir kalıntıya rastlandı.

Stromatolitler olarak bilinen ve yassı sürüngenler sınıfında olan canlıların kalıntılarına rastlanan, 3 cm karelik yarıçaplı alanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yaşamı 3.7 milyar yıl öncesine götürecek. Küçük oyuklarda bu denli bir kalıntıya şimdiye kadar rastlanmamıştı. Gökyüzünün turuncu, okyanusların yeşil ve yer yüzünün sarı olduğu dönemlerin başlangıcına götürecek bu araştırma, henüz sadece bir iddia. Zira, bunun Uluslararası bir geçerliliği yok. Bilindiği gibi, bazen sadece birkaç günlük bir oyuk dahi, bazı fiziksel çözülmeler sonucunda binlerce yıllıkmış gibi görünebiliyor. Karbon 14 metodunun uygulandığı bu alanda, son teknolojinin kullanılıp kullanılmadığı hakkında ise net bir bilgi verilmedi.

Araştırmalar 3.7 Milyon Yıl Öncesini Gösteriyor!
New South Wales Üniversitesi’nin deneyimli çalışanlarından Martin Van Kranendonk,” Buna kesinlikle ikna oldum ve bunu ispatlayacak yeterince delil ve bilgiye sahibiz.” Diyerek adeta meydan okudu. Yaşamın bu kadar geriye gidecek olması, ara sınıfların sayısını arttıracak ve bir takım yeni teorileri ortaya çıkarabilecek. Hatta insanlığın 200 milyonluk tahmin edilen geçmişi belki de daha eskiye uzanabilecek. Bu da 300 milyonluk Maymun soyundan gelindiği iddiasını da çürütmüş olacak. Sonuçların ve toplanan bilgilerin Texas ve Yale Üniversiteleri ile New South Wales Üniversitesi bilim adamlarınca oluşturulacak bir heyetle araştırılması gündemde.

BİR CEVAP BIRAK